SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów: pierwsza kwesta na ratowanie nagrobków

fot. Pixabay

W Ciechanowie odbędzie się pierwsza w jego historii publiczna kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków i miejsc spoczynku osób zasłużonych dla tego miasta. Zbiórka ruszy we wtorek na najstarszej tamtejszej nekropolii, nazywanej Starym Cmentarzem.

W kweście uczestniczyć będzie ok. 80 wolontariuszy, a wśród nich prezydent miasta Krzysztof Kosiński – poinformował PAP Roman Niesiobędzki ze społecznego komitetu „Wolontariat Pamięci”, organizatora zbiórki.

Fundusze na odnowienie zabytkowych nagrobków oraz miejsc spoczynku zasłużonych dla Ciechanowa osób zbierane będą na dwóch nekropoliach – od 31 października do 2 listopada na Starym Cmentarzu, a 1 listopada na Cmentarzu Komunalnym. – Na początku postawiliśmy sobie za zadanie odnowienie nagrobków księży związanych z Ciechanowem, którzy pochowani są na najstarszym w mieście cmentarzu. Wśród tych pomników nagrobnych są pochodzące jeszcze z XIX wieku. Zostały one wytypowane do odnowienia przez powołany specjalnie zespół – powiedział PAP Niesiobędzki.

Pomniki, które w pierwszej kolejności obejmuje plan odnowienia to groby: ks. Józefa Kwiatkowskiego (1809-1865), ks. Piusa Sękusa (1864-1889), ks. Wiktora Radzikowskiego (1839-1908), ks. Wacława Ozdobińskiego (1876-1952) i ks. Aleksandra Pęski (1890-1953). „Wolontariat Pamięci” chce kontynuować kwestę w latach następnych. „Kolejnym etapem, jaki zakładamy, będzie odrestaurowanie innych nagrobków, ludzi szczególnie zasłużonych dla Ciechanowa” – dodał Niesiobędzki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone