SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Park Nauki Torus znów dostępny dla zwiedzających

fot. Park Nauki Tours

Park Nauki Torus w Ciechanowie po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemii wznowił działalność 20 maja. Otwarte zostały ponownie wystawa stała i ekspozycja „The Sound of Science”. – Obowiązują jednak nowe zasady organizacji zwiedzania – podał urząd miasta.

Informując w poniedziałek o wznowieniu działalności przez Park Nauki Torus, ciechanowski samorząd zapowiedział, że „od 20 maja wszyscy chętni będą mogli łączyć naukę z zabawą, korzystając ze stałej wystawy oraz nowych eksponatów w ramach wystawy „The Sound of Science””.

Ograniczenia dla zwiedzających

Zwiedzać można ale są ograniczenia – mówi Paulina Rybczyńska z ciechanowskiego ratusza. – Ekspozycje będzie mogło zwiedzać do 20 osób jednocześnie. Każdy ze zwiedzających zostanie też wyposażony w jednorazowe rękawiczki, które należy nosić podczas całej wizyty. Eksponaty i elementy dotykowe będą regularnie odkażane, natomiast z użytkowania czasowo zostaną wyłączone eksponaty, które wymagają kontaktu zwiedzających z obszarem twarzy czy głowy – wyjaśnia.

Ciechanowski samorząd przypomniał, że Park Nauki Torus „umożliwia zwiedzającym samodzielne eksperymentowanie, odkrywanie praw i badanie zależności – przede wszystkim w obszarach fizyki, matematyki, techniki i architektury”. W komunikacie wspomniano m.in., że w marcu, tuż przed wybuchem epidemii, placówka udostępniła nową ekspozycję – „The Sound of Science”, gdzie zwiedzający mają do dyspozycji nowe interaktywne stanowiska o tematyce związanej z muzyką i fizyką dźwięku.

„Można wsłuchać się w rytm bicia swojego serca i zbadać zależność między jego uderzeniami a ruchem ciała. Doskonałą zabawą jest także możliwość samodzielnego tworzenia muzyki poprzez grę na rurach. W dźwiękoszczelnej kabinie można porównać natężenie swojego głosu z innymi głośnymi dźwiękami takimi jak warkot motoru, odgłosy pracującej wiertarki czy dźwięk, jaki powoduje przelot samolotu. Są także dwa metalowe dzwony rurowe prezentujące efekt nałożenia na siebie dwóch fal” – wyjaśnił ciechanowski urząd miasta, opisując wystawę „The Sound of Science”.

Bilety przez internet lub opłacane bezgotówkowo

W komunikacie zaznaczono jednocześnie, że z uwagi na epidemię zwiedzający Park Nauki Torus „są proszeni o zakup biletów w miarę możliwości przez stronę internetową, a jeśli to nie jest możliwe – dokonywanie płatności w kasie bezgotówkowo”.

Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień z lat 70. XX wieku – to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Wykonana ze stali konstrukcja wieży składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 m, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 m, a szczyt – gdzie osadzony jest torus – prawie 18 m.

Wieża ciśnień i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 mkw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie jest kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.

Czytaj też: Otwarto Park Nauki Torus. „To perła Ciechanowa”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone