SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Otwarto obwodnicę Ciechanowa. Koszt inwestycji to ponad 26 mln zł

fot. www.mazovia.pl

W Ciechanowie  otwarto w sobotę obwodnicę, której głównym zadaniem jest odciążenie ruchu samochodowego w centrum miasta. Budowa nowej drogi o długości 3,3 km wraz ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami i infrastrukturą, kosztowała ponad 26 mln zł, z czego większość to środki unijne.

Jak podkreślił ciechanowski Urząd Miasta, obwodnica nosząca nazwę alei Unii Europejskiej, łącząc drogi krajowe nr 50 i 60, wyprowadza część ruchu samochodowego, przede wszystkim pojazdów ciężarowych, poza centrum miasta – w sobotę rano usunięto zapory i oddano trasę do użytku.

Jedna z największych inwestycji miasta 

– Chcieliśmy jak najszybciej puścić ruch na obwodnicy, nie zwlekać ani dnia, więc nie organizowaliśmy oficjalnego otwarcia, nie czekaliśmy na żadne uroczystości. Oddajemy tę drogę kierowcom, rowerzystom, pieszym – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że budowa obwodnicy wschodniej jest jedną z największych inwestycji Ciechanowa w ostatnich latach. – Droga jest istotna również z punktu widzenia poprawy jakości powietrza, którym oddychamy – zaznaczył Kosiński, odnosząc się do roli, jaką nowa trasa odgrywa przy wyprowadzeniu z centrum miasta ruchu pojazdów ciężkich.

Aleja Unii Europejskiej

Prezydent Ciechanowa przyznał, że budowa obwodnicy była ogromnym przedsięwzięciem sfinansowanym w głównej mierze dzięki pozyskanym środkom unijnym. – Stąd też nadana obwodnicy nazwa, czyli aleja Unii Europejskiej – wyjaśnił Kosiński.

Jak podał ciechanowski Urząd Miasta, nowa droga, łącząc drogę krajową nr 50 i drogę krajową nr 60, wyprowadza część ruchu, przede wszystkim samochodów ciężarowych, poza centrum miasta – ścieżki rowerowe i chodniki zostały wybudowane po obydwu stronach jezdni, pojawiły się tam również zatoki autobusowe z peronami, zjazdy, publiczne i indywidualne, a także kanalizacja deszczowa, rowy przydrożne i kryte oraz oświetlenie.

Zmniejszy natężenie ruchu 

Urząd Miasta Ciechanowa podkreślił, że otwarta właśnie obwodnica „pozwala zmniejszyć natężenie ruchu” na niektórych tamtejszych ulicach, np. Płońskiej, Armii Krajowej i Pułtuskiej, „co przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji”. Dodatkowo „skomunikowane zostały dwa ciechanowskie osiedla: Słoneczne i Płońska z gminą Opinogóra Górna”.

Według ciechanowskiego Urzędu Miasta, budowa obwodnicy razem z infrastrukturą kosztowała ponad 26 mln zł, przy czym dofinansowanie zewnętrzne przedsięwzięcia wyniosło ponad 22,9 mln zł. Zadanie zrealizowała firma Strabag. Inwestycja trwała od połowy 2018 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone