SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów. Opuszczony budynek dawnej cukrowni do remontu

fot. UM Ciechanów

Opuszczony i zaniedbany zabytek przy ulicy Fabrycznej w Ciechanowie otrzymał z samorządu Mazowsza 1,8 mln zł dofinansowania na remont z urzędu marszałkowskiego. – Po odrestaurowaniu powstanie tam bar mleczny i siedziba organizacji pozarządowych – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Remont niszczejącego i opuszczonego budynku dawnej cukrowni obejmie m.in. przebudowę konstrukcji, elewacji, a także stropów i dachu. Wymienione będą instalacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Zamontowana zostanie też winda.

Owocna współpraca

Jak informuje ciechanowski samorząd, prace związane z rewitalizacją zabytkowego budynku rozpoczną się w najbliższych miesiącach. Wykonawca inwestycji zostanie wybrany w drodze przetargu. Budynek ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Przechodzimy do realizacji kolejnej inwestycji w Ciechanowie, która przyczyni się do unowocześnienia i zwiększenia atrakcyjności miasta oraz przestrzeni publicznej. Do tego pojawią się nowe miejsca pracy, w tym dla osób niepełnosprawnych, które znajdą zatrudnienie w obiekcie po jego remoncie – mówi o planowanej rewitalizacji zabytku prezydent Kosiński.

Jak podkreśla, dofinansowanie zewnętrzne daje możliwość odciążenia miejskiego budżetu. – To kolejny wniosek miasta, który uzyskał akceptację samorządu wojewódzkiego. Ta współpraca pomiędzy samorządami daje wymierne, korzystne dla mieszkańców efekty – dodaje.

Remont pod okiem konserwatora zabytków

Budynek przy ul. Fabrycznej, wzniesiony został w latach 1905-1907 z inicjatywy założonej przez urzędników i robotników cukrowni Spółdzielni Spożywców „Łydynia”. Jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Ciechanów, Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Mazowieckiego oraz znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i strefie obserwacji archeologicznej.

„Budynek zostanie odnowiony zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Remont będzie przeprowadzony m.in. na podstawie historycznych zdjęć” – zaznaczył ciechanowski samorząd.

Wyremontowana elewacja będzie nawiązywać stylistyką do oryginalnej formy architektonicznej budynku z początku ubiegłego wieku. Ze względu na charakter zabytkowy, zostanie w całości odtworzona do stanu pierwotnego. Tynk, który został wykonany w późniejszym etapie użytkowania obiektu, będzie skuty, cegły oczyszczone i zabezpieczone – wyjaśnili urzędnicy z urzędu miasta.

Z uwagi na zły stan techniczny więźby dachowej konieczna będzie całkowita wymiana jej konstrukcji – dach, ze względu na charakter zabytkowy, zostanie odtworzony do stanu pierwotnego i pokryty blachą tytanowo-cynkową na rąbek.

Plan budynku przy ul. Fabrycznej, który po rewitalizacji zyska nowe funkcje, opracował na początku XX wieku architekt Cukrowni Ciechanów Aleksander Raniecki, a parcelę pod budowę podarował właściciel folwarku Śmiecin Józef Gutkowski – nieruchomość znajdowała się wtedy na terenie wsi poza obrębem administracyjnym Ciechanowa.

„Budynek miał pełnić funkcje handlowe i społeczno-kulturalne. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał w 1907 r. pionier polskiej spółdzielczości, późniejszy Prezydent RP, Stanisław Wojciechowski” – przypomniał Urząd Miasta Ciechanowa.

Czytaj też:

Licytacje komornicze online coraz popularniejsze. Co można kupić?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone