SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ciechanów chce ratować kolejkę wąskotorową

zdj. ilustracyjne/fot. Pixabay

W Ciechanowie powstała inicjatywa ratowania kolejki wąskotorowej i stworzenia Muzeum Kolejnictwa w budynku PKP przy ul. Sienkiewicza. Kiedyś mieściła się tam jej stacja. Dziś budynek przeznaczony jest do rozbiórki.

Społecznicy chcą go ratować, zrekonstruować stary dworzec i dodatkowo postawić zabytkową ciuchcię, która do lat 80-tych ubiegłego wieku jeździła po mieście. – Inicjatywę w tydzień podpisało już prawie 400 osób. Na razie głównym celem jest uratowanie tego budynku przed rozbiórką i zaproponowanie miastu, aby w przyszłości wpisać go do jakiegoś większego projektu i zrobić w tym miejscu np. muzeum – mówi dla RDC pomysłodawca całej akcji Maciej Zagroba.

Ratusz jeszcze nie prowadzi rozmów z PKP w sprawie ewentualnego przejęcia zabytkowego budynku. Jeśli kolej odda miastu byłą stację, urzędnicy rozważą przeznaczenie jej na cele muzealne. Wszystko zależy jednak od kosztów. Pomysł społeczników spodobał się w ratuszu, ale marzenia niestety kosztują. Szansa jednak jest bardzo duża, bo ratusz planuje w ramach pozyskania zewnętrznych środków przywrócenie międzywojennego blasku ul. Sienkiewicza. – W ramach tego projektu planowane jest właśnie sprowadzenie lokomotywy i odnowienie fragmentu torowiska – mówi Potocka-Rak.

Kolejka jeździła w Ciechanowie od lat 20-tych do 80-tych  ubiegłego wieku. Tory prowadziły do Gruduska i Krasnego. Dziś pozostały jedynie jej fragmenty, które są wkomponowane w obecne ulice i chodniki. Ludzie zaczęli się wtedy przesiadać do własnych samochodów i PKS, a po kolejce pozostały wspomnienia. Zaczęto likwidować kursy i „zwijać” tory.  Kolejkę wspominają ciechanowianki.

Lokalni społecznicy czekają na zdjęcia i wspomnienia ciechanowskiej wąskotorówki pod adresem ciechanow.waskotorowy@gmail.com.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone