SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Chcieli dociec, czy rodzice biją uczniów. Kuratorium bada sprawę ankiet w jednej z ostrołęckich szkół

fot. Pixabay

Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie wyjaśnia sprawę ankiet w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrołęce. Uczniów pytano w niej o to, jak często rodzice piją alkohol, czy pobierają zasiłki z opieki społecznej lub czy stosują kary cielesne.

Ankiety były imienne. Otrzymały je dzieci z klas 4-8. Pytania dotyczyły sytuacji materialnej, warunków mieszkaniowych oraz metod wychowawczych rodziców. Dociekano, czy rodzice biją lub krzyczą.

To niedopuszczalne. Taki charakter diagnozy jest nie do przyjęcia. Nigdy nie spotkałam się z takimi pytaniami. Nie przypominam sobie też, by taka wiedza była gromadzona przez szkoły  – komentuje dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego w Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Krystyna Mucha.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Dorota Kupis twierdzi, że nic o ankiecie nie wiedziała. W momencie jej przeprowadzania była bowiem na urlopie. – Ankieta została stworzona przez nieliczną grupę nauczycieli, którzy nie przekazali dokumentu do autoryzacji dyrekcji. Zapewniam, że osobiście zabezpieczyłam ankietę i nie wyraziłam zgody na analizowanie jej przez wychowawców klas – tłumaczy dyrektor.

Kupis zaznacza też, że gdy tylko dowiedziała się o ankietach, podjęła zdecydowane kroki. – Został naruszony kodeks etyki – przekonuje.

Za ankiety dyrekcja szkoły przeprosiła. W sprawie trwają „czynności wyjaśniające”. Nauczycielom, którzy zredagowali dokument może grozić upomnienie, nagana, a w ostateczności kary dyscyplinarne.

Czytaj też:

Wina nie po stronie reformy oświaty? Kuratorium komentuje sytuację w stołecznych szkołach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone