SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Cena śmieci zależna od zużycia wody. „Jesteśmy uzależnieni od ustawy”

fot. UM Warszawa

Jesteśmy uzależnieni od ustawy – mówi rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. Chodzi o przyjęty wczoraj system naliczania opłat za odbiór odpadów. Wynika z niego, że osoba produkująca dużo śmieci, a nie używająca wody zapłaci za nie mniej, niż ta, która stara się ograniczać odpady, ale dba o higienę i chce np. pić kranówkę.

Podobnie jak poprzedni system, spotkał się on z krytyką mieszkańców.

Pamiętajmy, że w przepisach prawa obecnie nie ma tak na prawdę metody, która byłaby uzależniona od liczby wyprodukowanych śmieci. Nie ma sprawiedliwej metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami– mówi Karolina Gałecka z ratusza

Obecny system także jest niesprawiedliwy – dodaje Gałecka. – Uprzywilejowuje rodzinę 3, 4, 5-osobową, a z drugiej strony jest bardzo niekorzystna dla gospodarstw jednoosobowych, dla osób samotnych, dla osób starszych, którzy produkują znacznie mniej śmieci. Niemniej jednak płacą taką samą opłatę stałą – wyjaśnia.

W tej nowej sytuacji możemy mieć jednak większą kontrolę – tłumaczy rzeczniczka. – To jest z pewnością korzystna czy pozytywna metoda, ponieważ sami możemy kształtować nasze rachunki za gospodarowanie odpadami i możemy mieć wpływ na to, ile wody zużyjemy – mówi.

Zgodnie z nowym systemem za odpady zapłacimy na podstawie mnożnika: 12,73zł razy ilość zużytych m3 wody na osobę. Niepodłączeni do systemu będą mieli stałą wynikającą ze statystyk GUS – 4m3 na osobę.

Czytaj też:

Warszawa. Naliczanie opłat za śmieci uzależnione od zużycia wody

Problem z odbiorcą śmieci w Wawrze. 53 sprawy dot. uchybień

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone