SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Carsharingowe auta spalinowe jednak nie wjadą na buspasy

Buspas, zdjęcie ilustracyjne/fot. Zorro2212/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

Carsharingowe auta spalinowe jednak nie wjadą na buspasy. Ministerstwo Klimatu zrezygnowało z wpisania tego punktu do projektu zmian w ustawie o elektromobilności. To m.in po uwagach złożonych przez warszawski Zarząd Dróg Miejskich.

Proponowane przez ministerstwo zapisy były bardzo nieprecyzyjne – mówił Mikołaj Pieńkos z ZDM. – Definicja tych pojazdów była bardzo szeroka. W zasadzie dopuszczała, że każdy samochód można uznać za współdzielony i takie pojazdy zgodnie z projektem ustawy miałyby prawo poruszać się po buspasach i parkować za darmo w strefie płatnego parkowania. W ustawie nie zapisano, że te pojazdy powinny mieć jakiś ekologiczny napęd. Mogłyby to być również stare diesle – wyjaśnił.

Jak poinformował nas rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka, pomysł nie spotkał się z większym poparciem podczas konsultacji.

W związku z tym, że nasza propozycja nie spotkała się z akceptacją, a jak zapowiadaliśmy przed stworzeniem tej ustawy, że będziemy otwarci na głosy wszystkich zainteresowanych, stąd nasza decyzja o zawieszeniu tej propozycji i wypracowaniu w przyszłości nowych rozwiązań tak, by spotkały się one z akceptacją – tłumaczył.

Obecnie z buspasów w Warszawie mogą korzystać nie tylko autobusy, ale też służby, taksówki, kierowcy aut elektrycznych i motocykle.

Czytaj też:

Warszawa. Rok e-kontroli w Strefie Płatnego Parkowania

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone