SŁUCHAJ ONLINE
MENU

C. Norwid w Teatrze Wielkim w Warszawie. 200-lecie urodzin poety

fragment plakatu "Norwidowskie Theatrum Mundi" Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Dziś dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Teatr Wielki Opera Narodowa razem z Teatrem Narodowym przygotowały wyjątkowy koncert – „Norwidowskie Theatrum Mundi”.

Norwid był bardzo wrażliwy na muzykę, a jego dzieła inspirowały XX-wiecznych twórców. – W piątek w Teatrze Wielkim możecie się państwo spodziewać dużej dawki poezji Cypriana Kamila Norwida, ale także tekstów prozy oraz oczywiście aranżacji operowych utworów Czesława Niemena, Stana Borysa, Natalii Sikory czy Wandy Warskiej – zaprasza reżyserka widowiska Ewa Rucińska.

Utwory znane z twórczości Niemena zabrzmią w nowych aranżacjach w wykonaniu między innymi Małgorzaty Walewskiej. Pojawią się też fragmenty prozy Norwida. Zaprezentują je Danuta Stenka, Jan Englert czy Jerzy Radziwiłłowicz. – W naszym „Norwidowskim Theatrum Mundi” wezmą udział, obok artystów sceny operowej, Chór i Orkiestry Teatru Wielkiego, aktorzy Teatru Narodowego – mówi Radiu dla Ciebie Rucińska.

Norwid na nowo odkrywany

„Norwidowskie Theatrum Mundi” odwołuje się do koncepcji świata jako teatru, która nie zawsze jest oczywista. – Spróbujemy tej myśli norwidowskiej, która czasami może się wydawać pokrętna czy zbyt ciemna w swojej głębi, nadać rys sceniczny, widowiskowy. Nadać jej środkami teatralnymi i teatru muzycznego taki kształt, który połączy z nią widzów i być może dla niektórych odkryje ją po raz pierwszy – wyjaśnia reżyserka.

Norwid odkryty na nowo może pojawiać się częściej w polskiej kulturze. – Mamy wszyscy nadzieję, że jest to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie Teatru Opery Narodowej z Norwidem. Wszystko zapewne będzie zależało od powodzenia tego piątkowego wieczoru, dlatego serdecznie na niego zapraszam. Co do przyszłości, to trzymajmy kciuki, że jeszcze zobaczymy się z tym repertuarem – mówi Rucińska.

Na fortepianie zagra Janusz Olejniczak, współautor audycji „Co słychać?” w Radiu dla Ciebie. Program koncertu zbudowany jest z utworów muzyki rozrywkowej pisanych do tekstów Norwida, m.in. „Marionetki”, „Moja piosnka”, „Bema pamięci żałobny rapsod” czy „Czułość”. Z kolei aktorzy z Teatru Narodowego przeczytają m.in. fragmenty „Białych kwiatów”, „Czarnych kwiatów”, a także dramatów Norwida i jego korespondencji.

Czytaj też:

#100SekundwMuzeum. Konkurs Ministerstwa Kultury [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone