SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Meteorolodzy ostrzegają: groźne burze z gradem w centralnej i wschodniej części Polski

fot. Pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że burze z gradem mogą wystąpić w południowo-wschodniej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Burz należy się spodziewać w woj. zachodniopomorskim, a burz z gradem na Mazowszu, Podlasiu.

Alertem drugiego stopnia przed burzami z gradem zostały objęte woj. małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie oraz wschodnia część woj. mazowieckiego i łódzkiego. W czasie burz na tym obszarze prognozuje się wystąpienie opadów deszczu miejscami do 30 mm, a lokalnie nawet do 50 mm. Porywy wiatru mogą wynieść do 80 km/h.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu i nie dotykać metalowych przedmiotów. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami, ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę

Kolejne dni

W nocy z piątku na sobotę we wschodniej i południowej części kraju zachmurzenie umiarkowane, początkowo duże i przelotne opady deszczu oraz zanikające burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w centrum początkowo duże i możliwy przelotny deszcz. Na Podlasiu i Lubelszczyźnie prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm, możliwy grad. Temperatura minimalna na zachodzie i północy od 11°C do 15°C, na pozostałym obszarze od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. W trakcie burz prognozowana suma opadów do 40 mm, lokalnie grad. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C na wybrzeżu oraz 20°C na Nizinie Szczecińskiej do 25°C, 26°C na wschodzie, południu oraz miejscami w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Czytaj też:

„Słoneczny” znów połączył Warszawę z Trójmiastem i Ustką

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone