SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Oberwanie chmury nad Warszawą. Zalane ulice i torowiska [ZOBACZ]

Burza nad Warszawą/fot. RDC

Gwałtowna ulewa przeszła w piątek nad ranem przez Warszawę. Stołeczna straż pożarna interweniowała ponad 80 razy w związku z przewróconymi drzewami, podtopionymi posesjami i zalanymi ulicami. W całym regionie obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

GDZIE TERAZ GRZMI? SPRAWDŹ MAPĘ!

Na całym obszarze województwa mazowieckiego obowiązuje ostrzeżenie przez burzami z gradem pierwszego stopnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk synoptycy szacują na 90 procent. Całe Mazowsze objęte jest również ostrzeżeniem drugiego stopnia przed upałem.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Oberwanie chmury w Warszawie

Obecnie front burzowy przetacza się przez północne powiaty regionu. Nad ranem dotarł do Warszawy. Urwanie chmury nad centrum miasta nastąpiło po godzinie 8:00. – Front burzowy przeszedł przez Śródmieście, Ochotę, zahaczył o Targówek. Woda zalała piwnice, drzewa i konary drzew zablokowały ciągi komunikacyjne – poinformował nas Michał Wichrowski ze straży pożarnej w Warszawie.

Ulewa dała się we znaki kierowcom. Studzienki nie nadążały z odprowadzaniem nadmiaru wody. Duże utrudnienia były m.in. na Puławskiej w stronę Piaseczna, w Alejach Jerozolimskich i Alei Prymasa Tysiąclecia. – Na miejsce wysłaliśmy nasze ekipy – mówi nam Marta Pytkowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wodociągowcy apelują do kierowców, aby stojąc w korku przepuszczali samochody MPWiK.

Zalało tory tramwajowe na ul. Grójeckiej. Woda spowolniła także ruch na ul. Rzymkowskiego na Mokotowie.

Na całym Mazowszu strażacy zarejestrowali dotychczas ok. 150 zgłoszeń. Kilkanaście razy interweniowano w powiatach otwockim, legionowskim i piaseczyńskim.

W piątek nadal w całym kraju prognozowane są burze. Będzie upalnie na wschodzie, nieco chłodniej na zachodzie kraju – powiedziała synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk. Jak prognozuje IMGW, burze „będą się stopniowo rozwijać w zasadzie w całym kraju i nadal będą groźne”. Podczas burz można spodziewać się silnych opadów deszczu do 40 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 50 litrów. W dalszym ciągu podczas zjawisk pogodowych będzie wiał silny, porywisty wiatr, który w czasie burz niewykluczone, że osiągnie w porywach prędkość nawet do 90 km/h.

Burzowo w całym kraju

Polska będzie podzielona ze względu na temperaturę. Nieco chłodniej na zachodzie kraju. – Na krańcach zachodnich będzie około 26-27 stopni – prognozuje synoptyk. W centrum można się spodziewać około 29 – 30 stopni, a na wschodzie upał. Termometry pokażą 31 stopnia, a niewykluczone, że nawet 33 stopnie.

Burze rozwijać się będą na terenie całego kraju. – Nadal będą groźne – ostrzega synoptyk IMGW. Wraz z burzami można się spodziewać silnych opadów deszczu do 40 mm wody na mkw. Miejscami spaść może nawet do 50 mm. W dalszym ciągu podczas zjawisk pogodowych będzie wiał silny, porywisty wiatr, który w czasie burz niewykluczone, że osiągnie w porywach prędkość nawet do 90 km/h.

Na wchodzie będzie upalnie, tam słupek termometrów osiągnie 31 stopni, a miejscami nawet 33 stopnie Celsjusza. W centrum można się spodziewać około 29 – 30 stopni. Najchłodniej będzie na zachodzie kraju, tam około 26-27 stopni.

 Jak się zachować podczas burzy?

Gdy burza nadejdzie, najlepiej schronić się w budynku – zaleca rzecznik mazowieckiej straży pożarnej Karol Kierzkowski. – Jeżeli jesteśmy w domu, najlepiej zamknąć okna i sprzątnąć rzeczy z tarasu czy balkony – dodaje.

Podczas podróży czy spaceru powinniśmy mieć naładowany telefon, żeby móc powiadomić służby lub bliskich – zaznacza Kierzkowski.

Jeżeli wiemy, że zbliża się burza, warto zabezpieczyć pomieszczenia – przestrzega strażak.

Jeśli widzimy niebezpiecznie pochylone drzewo lub nadłamaną gałąź nad budynkiem czy chodnikiem, zgłośmy zdarzenie pod numerem 998 lub 112.

Czytaj też:

Warszawa. Miesięczna norma opadów przekroczona w 2 tygodnie

„To zajęcie nie dla każdego”. Jak bezpiecznie złowić burzę?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone