SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budżet Obywatelski Mazowsza. Ostatni dzień na składanie wniosków

Warszawa/fot. inf. prasowa

Wtorek jest ostatnim dniem, w którym można zgłaszać pomysły do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 20 mln na projekty podregionalne, a 5 mln na projekty ogólnowojewódzkie.

Jak podkreślił Mazowiecki Urząd Marszałkowski, pomysły osobiście można składać do godziny 16, natomiast w systemie – do północy. Do tej pory złożonych zostało ponad 120 projektów, a kolejnych ok. 130 czeka na ostatnie uzupełnienia.

Kto może złożyć wniosek?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W przypadku osób małoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Do budżetu można zgłaszać projekty inwestycyjne, dotyczące np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, jak i te nieinwestycyjne, czyli np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze, a także wydarzenia kulturalne.

Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego to 1 mln zł, a nieinwestycyjnego – 200 tys. zł.

Zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań własnych województwa – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Ponadto proponowane inwestycje mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa.

Rozstrzygnięcie

Ocena projektów potrwa do 31 sierpnia. Głosowanie na projekty ruszy 26 października i potrwa do 16 listopada, a do 30 listopada mieszkańcy Mazowsza powinni poznać jego wyniki. Pierwotnie wyniki miały być znane już pod koniec sierpnia, jednak terminy uległy przesunięciu ze względu na pandemię koronawirusa.

Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej gdzie do rozdysponowania jest 5 mln zł i jeden z podregionalnej (20 mln zł w puli).

Województwo podzielono zgodnie ze stosowaną w Unii Europejskiej klasyfikacją NUTS. Mazowsze dzieli się więc na podregiony: warszawski wschodni, warszawski zachodni, płocki, ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski oraz Warszawę.

Głosować można będzie wyłącznie internetowo za pośrednictwem platformy internetowej lub w siedzibie urzędu marszałkowskiego albo w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 roku.

Czytaj też:

Koronawirus. Mazowsze nie rezygnuje z budżetu obywatelskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone