SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budżet na budowę Muzeum Historii Polski zwiększony o blisko 100 mln zł

fot. Pexels

Do 757,2 mln zł zwiększy się budżet na budowę siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Jednocześnie do lutego 2021 r. wydłuży się termin przewidziany na realizację inwestycji – poinformowało CIR po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd przyjął we wtorek nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nowelizacja przewiduje zwiększenie budżetu na budowę placówki o 98 mln zł – do wykorzystania w latach 2019-2021 r.; tym samym kwota przeznaczona na realizację projektu wzrośnie do 757,2 mln zł – podało CIR.

Jak wyjaśniono, zwiększenie budżetu przewidzianego na budowę muzeum oraz wydłużenie terminu jego realizacji wynika z ofert zgłoszonych na realizację inwestycji, które przekraczają wcześniej zakładany budżet na budowę obiektu i wystawy stałej. Jak poinformowało Centrum Informacji Rządu, realizacja projektu budowy placówki wydłuży się – wobec dotychczasowych założeń – o trzy miesiące i zakończy w lutym 2021 r.

Program budowy będzie finansowany ze środków budżetu państwa w łącznej wysokości 757,2 mln zł w okresie sześciu lat (począwszy od 2016 r.); na rok 2018 r. przypadnie kwota 77 mln 540 tys. zł, na rok 2019 r. – 218 mln 581 tys. zł, na 2020 r. – 280 mln 687 tys. zł i na rok 2021 r. – 147 mln 985 tys. zł.

Muzeum na terenie Cytadeli

Gmach muzeum zostanie wybudowany na terenie Cytadeli Warszawskiej. Będzie on główną częścią kompleksu muzealnego, który będzie się składał także z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.

„W perspektywie długookresowej ma prezentować najważniejsze zagadnienia dla państwowości i historii Polski. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych. Muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii” – podano w komunikacie CIR.

Jak poinformowało CIR, „Muzeum Historii Polski będzie jedną z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji kultury w Polsce. Dołączy do coraz liczniejszego grona nowoczesnych placówek muzealnych cieszących się dużą renomą w kraju i za granicą”.

Jest to już kolejna nowelizacja uchwały ws. budowy Muzeum Historii Polski w Warszawie; poprzednią rząd przyjął w październiku 2017 r. Wtedy rząd zwiększył budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł, wydłużył też termin budowy do 2020 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone