SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budynek Cepelii będzie zabytkiem. Trwa procedura

fot. A. Fiedler/Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0]

Budynek warszawskiej Cepelii będzie zabytkiem. Wojewódzki konserwator jest w trakcie procedury wpisania obiektu przy rondzie Dmowskiego do rejestru. Chce mieć dzięki temu wpływ na remont obiektu.

W sieci pojawiły się ostatnio wizualizacje. Znajdzie się tam popularny fast food, a to oznacza, że zniknie istniejąca tam od początku Cepelia.

Szkoda – mówi krótko radny PiS Dariusz Lasocki, który chce by władze miasta zaangażowały się w sprawę uratowania w tym miejscu Cepelii. – Instytucja, która w tym roku obchodzi 70-lecie i dostaje w pewien sposób w prezencie odebranie tego lokalu. Zerknąłem jaki tam jest asortyment – wszystko jest bardzo polskie i piękne. Dlaczego takie miejsce nie miałoby mieć miejsca na mapie Warszawy? – dodaje.

Tyle, że sama Cepelia sprzedała obiekt dwa lata temu. Wcześniej podnajęła kilka pomieszczeń innym firmom. W efekcie budynek jest obklejony reklamami. W złym stanie jest też sama konstrukcja.

Postaramy się, by wyglądał tak, jak w latach 60. To wspaniały przykład modernizmu. Chcielibyśmy, żeby budynek, który w zamyśle Zygmunta Stępińskiego był lekkim budynkiem, całym przeszklonym, żeby takim pozostał. Będziemy starać się, żeby on równie dobrze się starzał i mógł spełniać wymagania użytkowe współczesnych budynków – mówi Henryk Łaguna z pracowni, która przygotowuje projekt remontu.

Firma chce nawet większych przeszkleń, tak jak było to w pierwotnym projekcie z lat 60., później okrojonym z powodu braku pieniędzy.

Dopóki jednak konserwator nie wpisze Cepelii do rejestru zabytków, żadne prace – nawet projektowe – nie mogą być prowadzone.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone