SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Budowa CPK. W 2020 roku wykup gruntów i plan generalny

Baranów. To m.in. tu ma powstać Centralny Port Komunikacyjny/fot. RDC

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła plany na 2020 rok. Wówczas mamy poznać plan generalny nowego lotniska. W przyszłym roku ma też rozpocząć się wykup gruntów pod budowę portu.

Pełnomocnik do spraw budowy CPK Marcin Horała powiedział, że termin otwarcia nie powinien się zmienić. Według zapowiedzi, pierwszy samolot ma wystartować z Baranowa pod koniec 2027 roku. Szef spółki poinformował również, że trwają rozmowy, które mają wyłonić doradcę strategicznego. Zaznaczył, że taki doradca może być w przyszłości partnerem dla spółki budującej lotnisko. Horała dodał, że w tej sprawie rozmawiano już z przedstawicielami lotniska w Singapurze, Tokio i Seulu. Przyznał jednocześnie, że jest też zainteresowanie ze strony lotnisk europejskich – w Amsterdamie i Paryżu.

W przyszłym roku w Sejmie pojawi się wniosek o zmianę ustawy, która między innymi reguluje harmonogram tworzenia portu. Jak powiedział rzecznik spółki Konrad Majszyk, zmiana ma umożliwić wcześniejszy termin wykupu gruntów. Podkreślił, że założenie jest takie, aby wykup rozpoczął się w przyszłym roku. Tego oczekuje duża część mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, kiedy będą wykupowane grunty i na jakich warunkach to się dokona.

Superlotnisko

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Czytaj też:

Budowa CPK. Baranów zapowiada utworzenie stowarzyszenia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone