SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Droga Brata Alberta na wielkim ekranie. „Inspiruje do dziś”

Magdalena Michalik/fot. RDC

Człowiek miłosierdzia, wzór, inspiracja – artysta malarz, duchowny, święty Brat Albert. O postaci Adama Chmielowskiego mówiła w „Poranku RDC” aktorka Magdalena Michalik, grająca w filmie „Nędzarz i madame”, którego kinowa miała miejsce 12 listopada.

12 listopada w kinach odbyła się premiera filmu pt. „Nędzarz i madame” w reżyserii Witolda Ludwiga.  To historia artystycznej i duchowej drogi powstańca styczniowego, malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, twórcy, który po latach burzliwej młodości porzuca dotychczasowe życie, zostaje dla świata Bratem Albertem i przyszłym świętym.

Magdalena Michalik gra w filmie postać Heleny Modrzejewskiej. – Chmielowski w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że prawdziwą sztuką jest sztuka samego życia. Nie sceniczna, nie malarska prowadząca często do frustracji. Droga artystyczna jest ciągłym poszukiwaniem. W pewnym momencie on tę drogę zostawia – mówiła aktorka w „Poranku RDC”.

Był to człowiek z krwi i kości, który wbrew swojemu kalectwu, bo w powstaniu stracił nogę, dokonał wielkich rzeczy i dokonuje nadal. To postać, którą odkrywa się cały czas, cały czas inspiruje – podkreśliła Michalik.

Najsłynniejszym dziełem Chmielowskiego jest obraz „Ecce Homo – Oto człowiek”. Jego przyjaciółmi byli słynni malarze: Leon Wyczółkowski i Józef Chełmoński.

Autorem scenografii do filmu jest prof. Marek Chowaniec. Za kostiumy odpowiada Joanna Walisiak-Jankowska. W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński, Helenę Modrzejewską gra Magdalena Michalik, a Józefa Chełmońskiego Tomasz Błasiak. Na ekranie pojawiają się również Radosław Pazura, Lech Dyblik i Marcin Kwaśny.

12 listopada 1989 roku Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta Chmielowskiego świętym.

Posłuchaj:

Poranek RDC: o premierze filmu „Nędzarz i madame”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone