SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Brakuje szczepionek przeciwko grypie. „Czekamy na dostawy”

fot. Pixabay

Brak szczepionek przeciwko grypie. Nie ma ich ani w przychodniach, ani w aptekach i hurtowniach. Resort zdrowia zapowiadał, że będzie ich więcej niż przed rokiem.

Na rynek jednak trafiła na razie mała pula szczepionek i od razu została wyprzedana – mówi rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej, Tomasz Leleno. – Obecnie czekamy na realizacje kolejnych dostaw zadeklarowanych przez producentów. Spodziewamy się poprawy dostępności być może już w pierwszej połowie października. Zgodnie z deklaracją resortu zdrowia na polski rynek ma trafić docelowo około 2,5 mln szczepionek. Trudno w tej chwili ocenić czy to faktycznie wystarczy – tłumaczy rzecznik.

Szczególnie, że w ubiegłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się 1.5 mln osób. Do utylizacji poszło wtedy 100 tysięcy niewykorzystanych szczepionek. W tym roku być może więcej osób zdecyduje się na szczepienia. Apelują o to sanepid i ministerstwo zdrowia.

W czasie koronawirusa szczególnie ważna jest odporność – mówi dr Andrzej Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. – To jest powód, dla którego w pewnym wieku, powyżej 65 roku życia, te szczepienia powinny być potrzebne jak w przypadku małych dzieci – dodaje lekarz.

Poza tym, jak argumentuje sanepid: im mniej chorych na grypę, tym więcej sił rzuconych na walkę z koronawirusem. W dodatku, dla pacjentów bardzo niebezpiecznym może być zachorowanie jednocześnie na grypę i COVID-19.

Czytaj też: 

Zmarł motocyklista, który zderzył się z osobówką i wpadł pod ciężarówkę

Wciąż bez przyjęć na internę szpitala w Płocku. Będą powtórne badania

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone