SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Botoks na NFZ. Od jutra refundacja leczenia przewlekłej migreny

Botoks na NFZ/fot. pixabay

Botoks będzie refundowany przez NFZ. Zmiany już od jutra. Z leczenia toksyną botulinową będą mogli korzystać osoby cierpiące na przewlekłe migreny. – To historyczny moment po wielu latach starań – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak.

Dotychczas przez lata pacjenci musieli sami płacić za dość kosztowne leki i po to, aby skorzystać z ich działania, i ratować się przed przewlekłym bólem głowy. Dlatego uważamy ten moment za tak ważny, bo otwiera zupełnie nową przestrzeń i tworzy nową rzeczywistość, jeśli chodzi o system opieki neurologicznej w Polsce – wyjaśnia prof. Konrad Rejdak.

Zabieg będzie podobny do tego z zakresu medycyny estetycznej – dodaje prof. Rejdak. – Jest to leczenie toksyną botulinową, czyli ostrzykiwanie w różnym, bardzo skomplikowanym schemacie, ale udowodnionym co do skuteczności, wiele miejsc na czole, skroniach i potylicy, podaniem preparatu jadu kiełbasianego, aby uwolnić pacjenta od cierpienia związanego z bólem migrenowym przewlekłym – tłumaczy.

Cały program terapeutyczny

Jeśli to nie zadziała, będzie druga linia leczenia. To już zupełnie nowa terapia – zaznacza ekspert. – Jako druga linia w programie wymieniane są leki biologiczne – przeciwciała monoklonalne, które wyhamują ważne białko CGRP, które aktywowane jest w trakcie bólu migrenowego. Więc jest to cały program terapeutyczny, ale rzeczywiście w pierwszej linii będzie dotyczyło leczenia toksyną botulinową – wskazuje.

Metoda leczenia przewlekłych migren botoksem jest stosowana od lat, jednak do tej pory nie była refundowana. W całej Polsce będzie wskazanych ponad 30 ośrodków, które będą przeprowadzały zabiegi.

Chorych nawet 15 procent populacji

Migrena to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych, może dotyczyć nawet 15 procent populacji.

Najczęściej są to epizodyczne ataki bólu, które pojawiają się, znikają z różną częstotliwością w ciągu tygodnia, miesiąca itd. Najcięższy przykład migreny to migrena przewlekła. Są to osoby, które doznają bólu głowy więcej niż 15 dni w miesiącu – dodaje lekarz.

Migrena przewlekła wyklucza z pracy i życia społecznego. Pierwsze napady zwykle zdarzają się przed 40. rokiem życia, trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Czytaj też:

Pacjenci skarżą się na kolejki do lekarza. 1800 zgłoszeń do rzecznika

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone