SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bolid dla chorego Maksa. Zbudowali go studenci stołecznej Politechniki

fot. PAP/Piotr Nowak

Prawie dwa lata trwały prace studentów Politechniki Warszawskiej nad projektowaniem i budową elektrycznego bolidu e-MaksPower dla 10-letniego Maksa chorego na dystrofię mięśniową. Pojazd przekazano chłopcu w piątek w czasie uroczystości na warszawskiej uczelni.

Maks jest wielkim fanem motoryzacji. Jego ojciec, pan Michał powiedział, że bracia cioteczni Maksa ścigają się na gokartach i motorach. – Jeździliśmy na tory wyścigowe, on (Maks – red.) patrzył i oglądał. Po tym miał duże zainteresowanie – wyjaśnił.

W 2017 r. Maks poznał studentów PW na targach, na których prezentowali skonstruowane dotychczas pojazdy. – Po prostu poprosił nas o ten bolid i my się zgodziliśmy (go wykonać – red.) – powiedział Krawczuk vel Walczuk.

Jest to bolid elektryczny sterowany tylko joystickiem. Jedynym sygnałem wyjściowym od kierowcy jest joystick, ponieważ Maks rusza tylko nadgarstkiem – wyjaśnił kierownik projektu e-MaksPower Łukasz Krawczuk vel Walczuk. W pojeździe zintegrowano wszystkie układy – napędowy, kierowniczy i hamulcowy.

Dodał, że pojazd jest wyjątkowy. – Szukaliśmy podobnych projektów, ale nie znaleźliśmy akurat takiego projektu bolidu, który jest dedykowany do tego, żeby się ścigać. (…) Wydaje się nam, że to jest innowacyjność wręcz na skalę światową – zaznaczył.

Pan Michał powiedział, że bardzo zaskoczyło go podejście studentów do projektu. – Ich profesjonalizm, zaangażowanie i całe serducho, czyli bezinteresowna pomoc i realizacja czegoś naprawdę dużego – wyliczał.

W czasie piątkowej uroczystości Maks wykonał kilka okrążeń nowym pojazdem wokół auli głównej PW. Pytany przez media, co czuje po przejażdżce, odparł: „Naprawdę duże szczęście”. – Będę bardzo często chciał jeździć – zapowiedział.

Ojciec Maksa dodał, że jego syn będzie mógł skorzystać z bolidu na torach wyścigowych. – Gdzie nas wpuszczą, tam Maks będzie jeździł – podkreślił.

Prace nad pojazdem trwały 2 lata. Całkowity koszt bolidu wyniósł 80 tys. zł. Prace studentów wsparło wiele firm i instytucji oraz darczyńcy z akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl.

Czytaj też: Elektryczny bolid dla niepełnosprawnych z Politechniki Warszawskiej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone