SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bogdan Fabiański wraca do RDC. „Na Myśliwieckiej robiłem już chyba wszystko”

fot. RDC

To on wymyślił nazwę „Radio dla Ciebie”. Do Polskiego Radia RDC powraca Bogdan Fabiański. W rozmowie z Anną Matusiak opowiedział o swoich radiowych początkach.

– Wszystko zaczęło się, kiedy funkcjonowała jeszcze Warszawska Rozgłośnia Radiowa – wspominał w audycji „Czas dla Ciebie”. – Wtedy przyszło mi do głowy, że możemy z tej rozgłośni regionalnej stworzyć taką, która nadawałaby 24 godziny – mówił. Na początku stacja nadawała jedynie dwie godziny dziennie. – Mieliśmy jednak spory problem z nazwą – dodał. To właśnie on zasugerował nazwanie rozgłośni „Radiem dla Ciebie”. – Pod podobną nazwą, „Radio for you” funkcjonowały już rozgłośnie w Berlinie Zachodnim, Chicago i Paryżu. Stąd inspiracja – przyznał, dodając że amerykański odpowiednik Radia dla Ciebie wciąż nadaje.

Prosty dźwięk odkryty

Chociaż mówi, że w muzyce „wszystko już było”, artyści nadal potrafią go zaskoczyć. – Jeśli stwierdzimy, że nic lepszego nie powstanie, nic nie odkryjemy. Muzyka ciągle nas zaskakuje, przede wszystkim dźwiękami – powiedział. – Weźmy na przykład muzykę elektroniczną. Prosty dźwięk, który nie został jeszcze odkryty, zapętlony i samplowany, może stworzyć przebój – mówił.

Niemen-niespodzianka

Swój pierwszy wywiad przeprowadził z Czesławem Niemenem. – Kiedyś występowałem w Stodole. Nawet nie wiedziałem, że przed nim gram! – śmiał się DJ. – To było prawie 50 lat temu. Byłem małolatem, ręce mi się trzęsły – dodał. – Pamiętam do dziś, jak jakiś czas później Niemen odwiedzając RDC spoglądał na mnie spod swojego kapelusza. Nie przypuszczałbym wtedy, że już się nigdy więcej nie spotkamy – przyznał.

Człowiek-orkiestra

Po radiu krążą o nim legendy. Człowiek-orkiestra, DJ, wybitny prezenter i dziennikarz muzyczny. Jak sam mówił, w rozgłośni RDC robił już chyba wszystko. – Nie raz siedziałem w miejscu wydawcy i realizatora – mówił. Kiedyś nawet mył okna przy Myśliwieckiej. – Jako student chciałem sobie dorobić w spółdzielni studenckiej. Pani, która przydzielała zajęcia, powiedziała, że ma „niesamowitą, pouczającą pracę”, więc się zgłosiłem. Kiedy usłyszałem, że będę myć radiowe okna, pomyślałem, że to może być jakaś droga – przyznał. – Myłem akurat okna w pokoju redakcji muzycznej. Ówczesna szefowa redakcji powiedziała wtedy do młodego człowieka siedzącego obok: „Przydałby się jakiś nowy, młody, prężny do radia”. Aż mi ściereczka wypadła – śmiał się. – Tak na marginesie, ten młody człowiek to był Andrzej Kurek – dodał.

Audycja muzyczna Bogdana Fabiańskiego „Bez limitu” w każdy wtorek od godziny 17.00 do 19.00 na antenie RDC.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone