SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bociany coraz chętniej zamieszkują okolice Siedlec. Przybyło 41 gniazd

fot. Grupa EkoLogiczna/Facebook

Ornitolodzy są zadowoleni z bocianich lęgów w powiecie siedleckim. Po przeliczeniu ptaków okazało się, że w tym roku przybyło 41 gniazd, a z prawie 530 par ponad 480 dochowało się piskląt. – Najczęściej spotykaliśmy gniazda z dwoma młodymi – informuje Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.

Wydaje mi się, że ta tendencja powoli zaczyna się umacniać. Ciekawa jest też liczba młodych, wychowało się ich stosunkowo dużo. Mamy ich 1214, ponad 200 więcej w porównaniu z rokiem 2020. Myślę, że nasz powiat jest po prostu szczęśliwie położony. Słyszymy, że w okolicy, na terenie powiatu sokołowskiego, węgrowskiego czy łosickiego tych młodych pada trochę więcej – mówi Kaługa.

Tegoroczne lęgi były opóźnione o mniej więcej dwa tygodnie przez długo chłodną i mokrą wiosnę. To zaś przełożyło się na śmiertelność wśród młodych – padło ich około 8 proc. To nadal dwukrotnie mniej niż przed rokiem. Rekordowe okazało się gniazdo w Radzikowie Stopkach, gdzie według mieszkańców było aż siedem młodych – przeżyły tylko dwa.

Większość par dochowała się dwójki lub trójki potomstwa, było tylko pięć gniazd z pięcioma młodymi. W tym roku ornitologom udało się również zaobrączkować 713 młodych bocianów. W powiecie siedleckim przybyło także 41 nowych gniazd, w których zamieszkują głównie ptaki obrączkowane na tym terenie przed kilkoma laty.

Czytaj też:

W Siedlcach zaobrączkowano ponad 700 bocianów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone