SŁUCHAJ ONLINE
MENU

BO Siedlec rozstrzygnięty, ale głosowanie pod lupą prokuratury

Siedlce/fot. Janusz Jurzyk/CC BY-SA 3.0

Będzie kolejne zawiadomienie do prokuratury dotyczące fałszowania głosów w budżecie obywatelskim w Siedlcach. Przy podliczaniu okazało się, że wśród nieważnych były między innymi głosy oddane za osoby zmarłe. – Sprawdziliśmy zgony z ostatnich 20 lat – wyjaśnia zastępca skarbnika Grzegorz Kołodziejak.

Takich głosów, które są oddane przez osoby nieżyjące jest 15, z czego 10 głosów jest takich, które żadną miarą nie mogły być oddane. Pięć to są takie przypadki, że osoby zmarły w trakcie głosowania. Ta sprawa nieprawidłowości jest trochę szersza, bo wpłynęło zawiadomienie od osoby, która w trakcie próby oddania głosu elektronicznie otrzymała komunikat, że głos na podany numer PESEL jest już zarejestrowany – mówi Kołodziejak.

Pierwsze zawiadomienie dotyczy wykorzystania danych osobowych osób zmarłych, drugie – wykorzystania cudzego numeru PESEL bez wiedzy właściciela numeru.

W tym roku siedlczanie oddali rekordową ilość ponad 14 tysięcy głosów. Rekordowo duża była także liczba tych nieważnych – ponad 1700, z czego większość dotyczyła osób spoza miasta.

Wyniki po ponownym podliczeniu

Po ponownym podliczeniu, znamy jednak zwycięskie inicjatywy. To 16 projektów, które zdobyły największą liczbę głosów, z ponad 40 biorących udział w plebiscycie.

Królowały jak zwykle te związane z infrastrukturą – informuje zastępca skarbnika Grzegorz Kołodziejak. – Rekordzistą absolutnym jest budowa ulicy Bocznej w Siedlcach i remont nawierzchni zachodniego chodnika ulicy Rawicza, ogólnodostępny plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 8, fragment ulicy Stanisława Maczka, wymiana lamp oświetleniowych na energooszczędne na osiedlu Topolowa. Co ciekawe, w tym roku bardzo wysoko znalazły się projekty miękkie, czyli Siedlecka Biblioteka Cyfrowa i Motoryzacyjne Cztery Pory Roku – wskazuje.

Do wydania było nieco ponad 4 mln zł, maksymalnie 250 tys. na jeden projekt. Realizacja inwestycji w przyszłym roku.

Czytaj też:

Budżet Obywatelski w Siedlcach. Wśród głosów dane osób zmarłych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone