SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Błyskotliwy jubileusz Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej [recenzja]

fot. RDC

Niezwykle błyskotliwie został uczczony jubileusz ćwierćwiecza Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej, stworzonej w 1999 roku przez wybitną skrzypaczkę i pedagoga prof. Agatę Sapiechę.

We wtorek w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się uroczysty koncert, w którym jako soliści, obok muzyków Orkiestry MLAMD i zespołu Il Tempo, wystąpili pedagodzy tej letniej kuźni talentów – Agata Sapiecha, znakomity skrzypek brytyjski Simon Standage, australijski klawesynista Nicholas Parle, holenderski flecista Daniel Bruggen i jego rodak, oboista Frank de Bruine czy wspaniała polska flecistka Małgorzata Wojciechowska.

Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej to unikatowy w skali europejskiej projekt muzyczno-edukacyjny. Młodzi adepci trudnej specjalizacji, jaką jest wykonawstwo muzyki odległych epok, mogą pod okiem najbardziej doświadczonych i utytułowanych wirtuozów – pedagogów szkolić swój warsztat, nie tylko odbywając z nimi lekcje, ale także wspólnie koncertując. Ta niezwykła szansa sprawia, że młodzi artyści, chcąc dorównać mistrzom, dają z siebie wszystko, a efekt jest nadzwyczajny. W Filharmonii Narodowej spod palców uczestników Letniej Akademii – artystów różnych generacji, popłynęła muzyka Jana Sebastiana Bacha wykonana pięknie i stylowo tworząc nie tylko mistrzowskie interpretacje, ale także niepowtarzalną atmosferę.

Słuchacze, wypełniający niemal po brzegi salę koncertową, przymknąwszy oczy, za sprawą perfekcyjnie wykonanych barokowych arcydzieł odbyli fascynującą podróż w czasie do barokowych komnat pałaców i zamków, pachnących dymem świec i egzotycznych pachnideł. Blasku koncertowi dodała rewelacyjna śpiewaczka Olga Pasiecznik, która nieskazitelnie czysto, stylowo i prosto wykonała bachowską kantatę. Wcześniej w innej kantacie wystąpił angielski tenor James Oxley.

Bywalcy sal koncertowych wielokrotnie mogli się przekonać, że grupa nawet najwybitniejszych indywidualności muzycznych nie zawsze równie dobrze radzi sobie w zespole. Tym razem byliśmy świadkami wydarzenia artystycznego na najwyższym światowym poziomie.

Jubileuszowy koncert był zapowiedzią tegorocznej – objętej Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy – XXV Akademii która zacznie się już 14 lipca i w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości nosi tytuł „Polska na mapie muzyki dawnej”. Jak zawsze towarzyszyć jej będą koncerty, które z pewnością dostarczą słuchaczom podobnych wrażeń jak niezapomniany wtorkowy wieczór w Filharmonii Narodowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone