SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawie 7 mln zł od wojewódzkiego samorządu na renowację zabytków

Budynek przy ulicy Kościuszki 22 w Płocku/fot. Wikimedia Commons

Blisko 7 mln zł przekaże samorząd Mazowsza na prace remontowe i konserwatorskie przy zabytkach na terenie tego województwa. Dzięki wsparciu odnowionych zostanie 90 obiektów, w tym 15 w subregionie płockim – podał w środę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków złożono z tym roku 165 wniosków, na łączną kwotę ponad 22 mln zł – wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie i samorządy. – Ostatecznie komisja konkursowa po ocenie formalnej i merytorycznej zdecydowała o przyznaniu dotacji 90 zabytkom – zaznaczył mazowiecki samorząd. Jak podał, na prace remontowe i konserwatorskie w tych obiektach przeznaczono tam w sumie blisko 7 mln zł.

Według marszałka Mazowsza Adama Struzika, „to bardzo ważne wsparcie”, gdyż każdy z 90 zabytkowych obiektów, które zostaną odnowione w ramach projektu „przez swoją historię są nieodłącznym elementem regionalnej tożsamości”.

Aż 15 inwestycji z subregionu płockiego

Mazowsze to region, który zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami i bogatą tradycją, ale też niezwykłymi zabytkami. Są tu nie tylko zamki i urokliwe dworki, ale też wiele perełek architektury sakralnej. Dlatego cieszę się, że w tym roku udało nam się znaleźć środki, które pozwolą poprawić stan techniczny wielu z nich i przywrócić im dawny blask – powiedział Struzik, cytowany w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza, znalazło się m.in. 15 inwestycji z subregionu płockiego, m.in. prace konserwatorskie budynku kościoła Świętego Klemensa w Kępie Polskiej, konserwacja i restauracja polichromii sklepienia oraz ścian w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie oraz remont zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki 22 w Płocku. – Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów wyniesie ponad 1 mln zł – podkreślił mazowiecki samorząd, odnosząc się do inwestycji planowanych w subregionie płockim.

Dotacje do 200 tysięcy złotych

Jak wyjaśniono w komunikacie, o dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i posiada tytuł prawny do zabytku – wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego; ponadto wszystkie obiekty powinny znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być wpisane do rejestru zabytków. – Wnioskodawcy mogli ubiegać się maksymalnie o 200 tys. zł – zaznaczył mazowiecki samorząd.

Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, wnioskujący mogli ubiegać się o wsparcie np. na zabezpieczenie zabytków, w tym odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Uzyskane wsparcie będzie można też przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów – muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków.

Czytaj też: Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Wołominie. Wręczono promesę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone