SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bieg „Wilczym Tropem”, filmy, rekonstrukcje. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [zobacz]

fot. RDC

Setki zawodników biegły dziś w całej Polsce „Tropem Wilczym”. To największy tego typu bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na warszawskiej Cytadeli zawodnicy mogli przebiec pięcio- lub dziesięciokilometrową trasę. Specjalny, honorowy bieg odbywał się na symbolicznej odległości 1963 metrów. Zawodnicy chwalili organizację i mówili, że udział w biegu to sposób, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Poza trzema dostępnymi trasami, na Cytadeli nie zabrakło innych atrakcji. Kino pokazywało filmy o „Ince”, można było także posłuchać koncertów bębniarskich. –  Harcerze przygotowali dla rodzin grę miejską – mówiła Halina Łukaszewicz z 20. ursynowskiej drużyny harcerek „Mury”.

Podczas wydarzenia odbyły się również pokazy grupy rekonstrukcyjnej. – Pokazujemy bitwy toczone przez „Wyklętych” – mówił Jarosław Szpadzik z Grupy Rekonstrukcji Historycznej zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Pierwsza edycja biegu upamiętniającego żołnierzy podziemia antykomunistycznego została zorganizowana w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Bieg miał charakter surwiwalowy i wzięło w nim udział 50 osób. Rok później bieg przeniesiono do stołecznego Parku Skaryszewskiego. Impreza zgromadziła wtedy półtora tysiąca uczestników. Od trzech lat bieg ma charakter ogólnopolski.

Czytaj też:

Prezydent Andrzej Duda o Żołnierzach Niezłomnych: ich patriotyzm i odwaga stanowią wzór

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone