SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Bieg Konstytucji w Warszawie – zapowiada się rekordowa frekwencja

fot. UM Warszawa

Organizatorzy Biegu Konstytucji 3 Maja spodziewają się rekordu frekwencji podczas 29. edycji stołecznej imprezy. Na środowej konferencji prasowej w Warszawie poinformowali, że zarejestrowało się już około 8000 osób, dwa tysiące więcej niż przed rokiem.

Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że miasto jest na ostatniej prostej niełatwych przygotowań. – To wyjątkowy rok, więc i biegi będą wyjątkowe. Na uczestników czekają piękne medale, a skompletowanie krążków z trzech imprez triady biegowej złoży się na mapę Polski – powiedziała. Dodała, że na uczestników biegu, który 3 maja o godz. 11.00 wystartuje z alei Tomasza Hopfera czekają granatowe koszulki, których kolor ma nawiązywać do 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Dla tych, co kochają biegać 

Dyrektor Biura Sportu m.st. Warszawy Janusz Samel zaznaczył, że więcej miejsc przygotowano we wspominanej triadzie. Poza biegiem upamiętniającym uchwaloną w 1791 r. pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję składa się na nią sierpniowy Bieg Powstania Warszawskiego i listopadowy Bieg Niepodległości.

– Mieszkańcy stolicy kochają bieganie, a miejskie biegi to łączenie sportu z edukacją. Każda impreza ma inny charakter, a Bieg Konstytucji to klimat sportu i lekkiej atletyki. Trasa prowadzi przy dużych obiektach – stadionie Legii i Agrykoli. Na tym drugim trenowały przed laty gwiazdy królowej sportu, na czele z Ireną Szewińską – mówił.

„Morderczy podbieg”

Pięciokilometrowa trasa biegu poprowadzi przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 roku: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat. Samel wspomniał o „morderczym podbiegu” Agrykolą.

„Zarejestrowało się już około 8000 osób, czyli już o dwa tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Liczymy także na wielki udział dzieci w biegu z maskotką na dystansie 700 m” – informował p.o. dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa Maciej Mroczek, dodając, że wyniki nie będą najważniejsze, bowiem istotna jest idea.

Walka z czasem 

Ubiegłoroczny zwycięzca Jakub Nowak podkreślił jednak, że uzyskany w poprzedniej edycji czas 15.28 go nie satysfakcjonuje i 3 maja powalczy o jego poprawę. – Zrobię, co w mojej mocy, aby uzyskać lepszy wynik. Cieszy mnie, że zarówno młodsi, jak i starsi chcą się spotkać takiego dnia i swoim wysiłkiem pokazać przywiązanie do Polski. Dla mnie bieganie w dniu święta narodowego jest ważne, a cała triada bliska mojemu sercu, tym bardziej że jestem warszawiakiem od urodzenia, mimo że… reprezentuję klub z Łomży, bo stolica nie ma dobrej oferty dla lekkoatletów – mówił zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński wspominał, że uhonorowanie uchwalenia Konstytucji 3 maja jest o tyle wyjątkowe, że to jedno z niewielu narodowych świąt, upamiętniających nietragiczne wydarzenie z historii RP. Pięciokilometrową trasę w 2018 r. pokonało ponad pięć tysięcy uczestników, a wcześniej kilkaset dzieci wzięło udział w Biegu z Maskotką na dystansie 700 m.

Czytaj też:

Zapisy do programu „Lato w mieście” do końca kwietnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone