SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Biały Dom bardzo mocno dominuje całą politykę. To jest tak naprawdę ręczne sterowanie”

fot. Cezary p/Wikipedia Commons

– Prezydent Trump otoczył się bardzo zdefiniowanym, małym gronem doradców i rzeczywiście to oni dominują w całym procesie decyzyjnym – mówił w „Magazynie ekonomicznym” Michał Baranowski, szef biura German Marshall Found w Warszawie.

Nie da się ukryć, że do tej pory ogromna większość obserwatorów i Amerykanów łudziła się, że to, co Trump mówił w kampanii to tylko kampania, a teraz jest czas rządzenia – zmieni się ton i podejście – komentował gość RDC. Jak przyznał, już podczas pierwszego tygodnia prezydentury Trumpa „dużo się wydarzyło”. – Jego należy traktować bardzo poważnie i dosłownie brać to, co on mówi – uważa Baranowski.

Zakaz przyjmowania uchodźców

Na pewno spotkamy się z pewnym oporem materii, który widzimy już w przypadku tego postanowienia blokującego imigrację z siedmiu krajów muzułmańskich – ocenił gość audycji. Prezydent Trump podpisał w piątek dekret ws. ograniczenia napływu do USA imigrantów i uchodźców. – Wprowadzamy nowe mechanizmy kontroli, by zatrzymać islamskich terrorystów z dala od naszego kraju. Nie chcemy ich tutaj – powiedział Trump. – Chcemy tylko takich uchodźców, którzy będą wspierać i kochać nasz kraj – podkreślił. Trump polecił zawiesić do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii. Przyjmowanie uchodźców z innych krajów zostało, zgodnie z jego dekretem, zawieszone na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Wyjątkowo przyjmowani mogą być członkowie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijanie prześladowani w krajach muzułmańskich.

Wykonanie tego rozkazu nastąpiło natychmiastowo i dlatego widzieliśmy te tłumy na lotniskach. Spowodowało to pewien poziom chaosu – komentował gość RDC. – Osoby tych narodowości zostały zatrzymane na lotnisku, z drugiej strony kilku sędziów na poziomie federalnym wstrzymało wykonanie tego nakazu – wyjaśniał. Zaznaczył, że w poniedziałek w nocy osoba, która pełniła do tej pory funkcję głównego prawnika administracji, została zwolniona, bo powiedziała swoim pracownikom, że nie muszą bronić tego rozkazu Trumpa.

Bezpośredni kontakt

Na ten moment widzimy, że Biały Dom bardzo mocno dominuje całą politykę i jest to tak naprawdę ręczne sterowanie – skomentował Baranowski. Jak dodał, prezydent Trump otoczył się bardzo zdefiniowanym, małym gronem doradców i to oni dominują w procesie decyzyjnym. – Prezydent ma oręż, którego poprzedni prezydenci nie mieli i nie używali – bezpośrednio komunikuje się ze światem przez Twittera. Na pewno będzie to kontynuował – uważa Baranowski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone