SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowe fakty ws. tragicznego incydentu w „białym miasteczku”

Tragiczny incydent w "białym miasteczku" w Warszawie/fot. PAP/Paweł Supernak

Protestujący od ubiegłej soboty w Warszawie medycy postanowili zawiesić do niedzielnego wieczora działalność tzw. białego miasteczka. Decyzja ma związek z tragicznym incydentem, do którego doszło w sobotę przed południem – 94-latek podczas konferencji uczestników protestu dokonał śmiertelnego w skutkach samookaleczenia. Jak przekazała prokuratura, przy mężczyźnie nie znaleziono broni palnej.

W miasteczku dziś wydarzyła się tragedia, która poruszyła nas wszystkich – uczestników, tragedia która poruszyła także wiele osób spoza miasteczka. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, że do jutra do wieczora zawieszamy działalność białego miasteczka w tej formie, którą prowadziliśmy do tej pory, a w miasteczku ogłaszamy czas ciszy, zadumy i żałoby – powiedział dziennikarzom w sobotę wieczorem Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów. Dodał, że wszelkie dalsze informacje zostaną przekazane w niedzielę wieczorem.

Tragiczne zdarzenie na terenie „białego miasteczka” przy Al. Ujazdowskich w Warszawie miało miejsce w sobotę około godziny 10:20. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że doszło do samookaleczenia 94-letniego mężczyzny. Jak informował wcześniej podkomisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji, mężczyzna z obrażeniami twarzy trafił do szpitala. Około 12:00 policja poinformowała, że ranny zmarł.

Raca lub pistolet hukowy

W sobotę po południu prokurator Marek Skrzetuski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał, że śledczy wszczęli postępowanie w tej sprawie. – Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie następnie zmarł. Po zgonie wszczęto wszystkie czynności dowodowe. Na miejscu zdarzenia był prokurator – zaznaczył Skrzetuski.

Co do samego narzędzia, które zostało wykorzystane to będzie przedmiotem badań. Wedle mojej wiedzy przy mężczyźnie nie stwierdzono obecności broni palnej. Podejrzewa się, że był to albo pistolet hukowy, albo jakiegoś rodzaju raca. Będzie to kwestią badań, które zostań przeprowadzone w późniejszych dniach – podkreślił prokurator. Dodał przy tym, że w związku z prowadzonym postępowaniem i gromadzeniem materiałów dowodowych na tę chwilę nie może przekazywać więcej informacji na temat ustaleń.

Według nieoficjalnych doniesień, przy 94-latku znaleziono list.

„Białe miasteczko”

„Białe Miasteczko 2.0” przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie działa od 11 września. Powstało po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Akcja nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek z 2007 roku.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Czytaj też:

Tragiczny incydent w „białym miasteczku” medyków w Warszawie. Nie żyje 94-letni mężczyzna

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone