SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wolne miejsca w noclegowniach. Bezdomni mogą liczyć na pomoc

fot. Pixabay

Ujemnie temperatury, które panują na Mazowszu to śmiertelne niebezpieczeństwo dla bezdomnych. Sprawdziliśmy, na jakie formy pomocy mogą liczyć takie osoby w regionie oraz jakie warunki muszą spełnić, aby ją otrzymać.

Bezdomni w Warszawie dostaną schronienie bez wcześniejszej kwarantanny. Osoby te mogą skorzystać z noclegu w tymczasowych ośrodkach interwencyjnych przy Myśliborskiej i Kaczorowej – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. – W trakcie takiego pobytu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają dwa posiłki, w tym jeden ciepły, oraz gorące napoje. Ponadto osoby korzystające z tego miejsca mogą wyprać lub zmienić odzież oraz otrzymają środki higieny osobistej – dodaje.

Żeby dostać się do innych, stałych ośrodków, osoby bezdomne muszą najpierw przejść przez tzw. placówkę buforową – tłumaczy Gałecka. – Z powodu pandemii jest to warunek konieczny – zaznacza.

Szacuje się, że w Warszawie jest blisko 2,5 tys. bezdomnych.

Na bezdomnych w Siedlcach czekają mieszkania wspierane. W placówce przy Kleeberga są jeszcze wolne miejsca. Mogą z nich skorzystać ci, którzy chcą schronić się przed mrozami, pod warunkiem stosowania się do zasad dezynfekcji, zakazu spożywania alkoholu i opuszczania placówki.

Na bieżąco monitorujemy miejsca, w których mogą być bezdomni – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Adam Kowalczuk. – Straż miejska nas systematycznie informuje, wtedy interweniujemy – dodaje.

Przy Kleeberga jest wolnych 13 z 44 miejsc. W piątek w regionie siedleckim w ciągu dnia może być -10 stopni, w sobotę – -7.

Ogrzewalnia przy ul. Otolińskiej w Płocku natomiast zwiększa liczbę miejsc i wydłuża godziny pracy. Będzie czynna od 16:00 do 9:00 następnego dnia. Od popołudnia będzie otwarta bez przerwy – mówi Cezary Dusio, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.  – W czwartek będzie czynna od 16:00 do 9:00 rano we wtorek. Później będziemy podejmować decyzje w zależności od pogody – podkreśla Dusio.

W ogrzewalni jest miejsce dla 30 osób, które mogą skorzystać z łazienki i aneksu kuchennego, wymienić lub wyprać odzież, a także otrzymać materac do spania. Wolne miejsca są także w noclegowni dla mężczyzn przy ul. Sienkiewicza i schronisku dla kobiet i matek z dziećmi przy ul. Misjonarskiej.

O każdym przypadku przebywania osoby bezdomnej w miejscu, gdzie jej zdrowie i życie jest zagrożone, należy powiadomić policję pod numerem 112 lub straż miejską pod numerem 986.

Brak stałego miejsca zamieszkania, trzeźwość i negatywny wynik testu na koronawirusa. To z kolei warunki przyjęcia do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn i ogrzewalni przy ulicy Słowackiego w Radomiu. W schronisku mamy 38 miejsc, a 25 w ogrzewalni ciągle przyjmujemy – mówi kierownik Elżbieta Kocon. – W schronisku mamy 30 mieszkańców – mamy wolne miejsca. Średnio do ogrzewalni zgłasza się 8-9 osób – wyjaśnia.

W Radomiu funkcjonuje też Dom dla Samotnych Kobiet z 55 miejscami, 6 miejsc jest w noclegowni dla kobiet. Noclegownie czynne są od godziny 18:00 od 8:00.

Czytaj też:

Mława. Bezdomni apelują o objęcie ich szczepieniami na COVID-19

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone