SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Reaktywacja Karuzeli? Problemem pieniądze i sytuacja własnościowa

fot. Herc83, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Zamiast zamkniętego budynku, otwarte centrum kultury. Mieszkańcy Osiedla Przyjaźń na warszawskim Bemowie apelują o reaktywację klubu Karuzela. – Dzisiaj to miejsce jest niedostępne – mówiła w audycji „Jest sprawa” Joanna Zamorska-Pucko z Inicjatywy Osiedla Przyjaźń.

Karuzela ma ogromny potencjał do stania się takim centrum kultury, wielowymiarowym miejscem, które by służyło ludziom, służyło mieszkańcom nie tylko osiedla, ale Bemowa i Warszawy. Miejsce po prostu, w którym mogłoby się wiele dziać wydarzeń kulturalnych – tłumaczyła Joanna Zamorska-Pucko.

Problemem jest brak pieniędzy – wyjaśnił Maciej Gajewski, Kanclerz Akademii Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi teren pod obiektem. – Znaleźliśmy się w takim miejscu, gdy nie stać nas na utrzymanie funkcjonowania klubu Karuzela. W roku 2020 zanotowaliśmy znaczny spadek przychodów i zainteresowania wynajmowaniem klubu na prowadzenie działalności, która tam się dzieje – dodał.

Nie opłaca się prowadzić klubu – zaznaczył Gajewski. – Czyli doszliśmy do takiego miejsca, w którym koszty, czyli rachunki do opłacenia za funkcjonowanie klubu, utrzymanie budynku, konserwacja budynku są znacznie wyższe od przychodów w związku z prowadzeniem tego klubu – tłumaczył.

Głównym problemem jest trudna sytuacja własnościowa – twierdzi radna m.st. Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska. – Sytuacja polega na tym, że Osiedle Przyjaźń, choć mieszka w nim ponad tysiąc warszawianek i warszawiaków, nie należy do Warszawy, tylko należy do Skarbu Państwa. Zarządza nim w imieniu Skarbu Państwa Biuro Mienia i Skarbu Państwa, które jest warszawskim biurem, a dzierżawi je akademia. Wszystkie kłopoty osiedla i Karuzeli są przerzucane z jednego biura do drugiego – wyjaśnia.

Klub Karuzela powstał w latach 50. i był popularnym miejscem imprez kulturalnych w Warszawie.

Obiekt znajduje się na Osiedlu Przyjaźń wybudowanym dla robotników i inżynierów budujących Pałach Kultury i Nauki.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jest sprawa: jaka przyszłość czeka kultowy Klub Studencki „Karuzela”?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone