SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mieszkańcy Wawra zadowoleni z decyzji ws. sosny: będzie bezpieczna

Sosna w Falenicy/fot. RDC

Będzie bezpieczniejsza i bardziej zaopiekowana – twierdzą mieszkańcy Wawra. Cieszą się na wieść, że sosna falenicka może zostać pomnikiem przyrody. Drzewo rosnące przy ul. Patriotów jest symbolem dzielnicy. Wita tych, którzy wjeżdżają do stolicy od południowego wschodu. Sosna ma około 50 lat, 7,5 metra wysokości i 212 m obwodu.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił postanowienie Regionalnej Dyrekcji, która nie zgodziła się uznać drzewa za pomnik.

Badania dendrologiczne przeszło bez zarzutów – podkreśla rzecznik GDOŚ Piotr Otrębski. – Z przeprowadzonych ekspertyz dendrologicznych wynika, że sosna falenicka ma bardzo dobrą żywotność i nie jest narażona na złamania. Rośnie w dobrych warunkach siedliskowych, odznacza się wysoką wartością przyrodniczą i krajobrazową, a także indywidualnymi cechami wyróżniającymi ją wśród innych tworów przyrody żywej – mówi.

I dlatego trzeba ją chronić.

„Jedyne takie drzewo w okolicy”

Mieszkańcy Wawra cieszą się, że ich sosna może zostać pomnikiem. – Jedyne takie drzewo w okolicy, super wygląda – powiedziała nam jedna z mieszkanek. – Bardzo słuszna decyzja, takich rzeczy powinno być jak najwięcej. Im więcej zieleni, tym lepiej. Jest na tyle wyjątkowa i jest takim symbolem tych wszystkich drzew w okolicy. W końcu zostanie tym pomnikiem. A to, że nim zostanie, jest o tyle ważne, że będzie też chroniona. Pomniki mają regularnie dendrologiczne oceny. Będzie bezpieczniejsza, bardziej zaopiekowana – tłumaczyła druga.

Jest się czym chwalić, falenicka sosna w 2020 r. jako jedyne warszawskie drzewo wzięła udział w konkursie na Drzewo Roku i zajęła w nim II miejsce.

Jednak ostateczną decyzję w sprawie wpisania jej na listę pomników przyrody podejmie Rada Warszawy.

Czytaj też:

Warszawska sosna w finale ogólnopolskiego konkursu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone