SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Beczkowozy z kranówką i kurtyny wodne stanęły w Warszawie

Kurtyna wodna na pl. Konstytucji/fot. UM Warszawa

Do Warszawy dotarła fala upałów. Mieszkańcy stolicy mogą się ochłodzić dzięki kurtynom wodnym, które w piątek zaczęły działać w wybranych punktach miasta. W innych popularnych lokalizacjach są beczkowozy z warszawską kranówką.

W najbliższych dniach temperatura powietrza w Warszawie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. To z kolei może mieć wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawiły się kurtyny wodne. Nawilżają one powietrze w okolicy, rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów.

Wodne pióropusze będą działały do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa, pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), pl. Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), ul. Floriańska (przy Bazylice Św. Floriana), Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej), ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej, przy skwerze Hoovera.

Ponadto w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu (Kępa Potocka), na Ursusie, Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.

Upałów nie można lekceważyć

W czasie upałów należy chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.

Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu, należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.

W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.

Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do Eko-Patrolu Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986.

Czytaj też:

Odkryte pływalnie w Warszawie wznawiają działalność

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone