Baśnie terapeutyczne dla dzieci. "Tłumaczę, jak łatwo odróżnić lęk od strachu"

  • 20.08.2016 10:16

  • Aktualizacja: 13:58 15.08.2022

- Kiedy dorosłam, nie pozbyłam się wszystkich strachów i lęków, ale spojrzałam na strach inaczej. Zobaczyłam, że jest czymś innym niż lęk. Okazuje się nam potrzebny i tego uczę dzieci. Lęki to natomiast ograniczniki, których należy się pozbyć - mówiła w RDC Grażyna Hanaf - autorka bajek i baśni terapeutycznych dla dzieci.
"Dziewczynka skrzynka" i "Garbuska" to bajki i baśnie terapeutyczne dziennikarki Grażyny Hanaf. Dlaczego je napisała i czy mogą pomagać? Jak przyznała, chciała przekazać coś bardzo ważnego dla siebie i innych. - Pierwszą rzeczą, o której piszę, jest siła rodzicielskiej miłości, która ma magiczną moc oraz działa bez względu na to, jacy nasi rodzice są lub jak ich widzimy i oceniamy, bo to może być rozbieżne - tłumaczyła autorka.

Dodała, iż jej drugą motywacją do pisania baśni terapeutycznych jest prawda o strachu, który - w jej przekonaniu - jest naszym wielkim opiekunem. - Jako małe dziecko bardzo się bałam i miałam marzenie, że jak będę już dorosła, to wreszcie przestanę. Kiedy dorosłam, nie pozbyłam się wszystkich lęków i strachów, ale spojrzałam na strach inaczej. Zobaczyłam, że jest czymś innym niż lęk. Okazuje się nam potrzebny i tego uczę dzieci. Lęki to natomiast ograniczniki, których należy się pozbyć - podkreśliła Hanaf.

"Dziewczynka skrzynka"

Jak zauważyła, w bajce "Dziewczynka skrzynka" chciała pokazać, że lęk nas nie rozwija. - Często pytam dzieci, czy mają lęki, po czym zaczynają się zwierzać. Zadaję wówczas pytanie, czy kiedykolwiek go przełamały. Jeśli tak, to opowiadają, że czuły się szczęśliwe i dumne z siebie. Wtedy tłumaczę, jak łatwo odróżnić lęk od strachu. Kiedy pokonujemy lęk, jesteśmy silniejsi, radośni i szczęśliwi. Strach to natomiast emocja, która mówi nam, żeby uważać. On się nami opiekuje - wspomniała.

Autorka zwróciła uwagę, że po takiej rozmowie dzieci zaczynają to rozumieć i dzielą się swoimi sposobami na pokonywanie lęków. - Mam nadzieję, że moje bajki nauczą wszystkich, że możemy nazwać, zapanować i cieszyć się wszystkimi swoimi emocjami - powiedziała w audycji "Ciotka książkula" Grażyna Hanaf.

Źródło:

RDC

Autor:

mg