SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Ballady i romanse” – nowe słuchowisko RDC! Ruszyły nagrania

"Ballady i romanse" - nowe słuchowisko Radia dla Ciebie

Wybitni aktorzy i wyjątkowa muzyka – Radio dla Ciebie przygotowuje słuchowisko z okazji roku romantyzmu polskiego. W studiu przy ulicy Myśliwieckiej ruszyły nagrania „Ballad i romansów” na podstawie tekstu Adama Mickiewicza w reżyserii dyrektor literackiej RDC Aleksandry Głogowskiej.

Prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz zapowiada doborową obsadę. – Piotr Fronczewski, Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Seweryn. Muzykę robi Maria Pomianowska, to będzie muzyka specjalnie skomponowana do naszego słuchowiska. Wydamy także płytę, do której okładkę robi wybitny malarz i grafik Franciszek Maśluszczak – wymienia.

Nagrania już trwają.

Trwa właśnie nagranie muzyki do „Romantyczności”, jednej z pięknych ballad Adama Mickiewicza, a realizatorem dźwięku jest Jarosław Regulski – mówi Tadeusz Deszkiewicz.

Kompozytorka, multiinstrumentalistka, Maria Pomianowska przygotowała coś wyjątkowego.

Nagrywamy akompaniament do wspaniałych recytacji z cyklu ballady i romanse naszego wspaniałego wieszcza Mickiewicza i do tego przygotowałam muzykę. Czyli napisałam część swoją muzyki, napisałam część muzyki tradycyjnej we własnym opracowaniu. Improwizujemy ponadto, jest nawet Moniuszko i Chopin. „Ballady i romanse” są wspaniałe, bo są strasznie ciekawe, wspaniale napisane, a poza tym akurat w przypadku płyty, którą przygotowujemy, są genialnie recytowane przed najwybitniejszych aktorów polskich – dodaje Maria Pomianowska.

Reżyserka Aleksandra Głogowska chce, by dzieło Mickiewicza było wciąż żywe. Do współpracy zaprosiła między innymi Piotra Fronczewskiego czy Andrzeja Seweryna.

Wisienką na torcie jest również występ Michała Sławeckiego, wspaniałego kontratenora, który – nie zdradzę Państwu – wcieli się w jedną z ról i zaśpiewa specjalnie dla nas fragment ballady „Lilije”. To też był mój pomysł i bardzo się cieszę, że pan Michał zgodził się wystąpić w naszym utworze. Dzięki temu, mam nadzieję, te ballady będą jak najbardziej zrozumiałe dla dzisiejszego czytelnika, a nie tylko lekturą szkolną – wskazuje.

Premiera dzieła z okazji 11. Narodowego Czytania na początku września.

Czytaj też:

„Kwarantanna w Hi-Fi”. Koncert Julii Kociuban w studiu Radia dla Ciebie!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone