SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Bajka o dobrej opinii” z Wiesławem Michnikowskim w Radiu dla Ciebie

Wiesław Michnikowski/fot. Public domain, via Wikimedia Commons

Pan Miś – złodziej i bandyta czy po prostu szczęściarz? To bez wątpienia postać niejednoznaczna. A jaki naprawdę jest bohater noweli Włodzimierza Perzyńskiego, będziemy mogli się przekonać już w sobotę. Na słuchowisko „Bajka o dobrej opinii” zapraszamy do „Wieczoru literackiego” RDC dziś o 20:05.

Włodzimierz Perzyński w swojej twórczości piętnował i ośmieszał zakłamaną podwójną moralność mieszczańską. Z tego powodu niekiedy porównuje się go z Gabrielą Zapolską. Ten młodopolski dramatopisarz jednak bez wątpienia stworzył unikalny styl zarówno w licznych humoreskach, jak i powieściach, felietonach czy dramatach. Widać to szczególnie w zbiorze opowiadań „Bomba”, z którego pochodzi nowela „Bajka o dobrej opinii”.

Biedny i zadłużony młodzieniec Pan Miś (Wiesław Michnikowski) spotyka zaczarowanego konia, który uczy go zaklęcia spełniającego wszystkie życzenia. Pan Miś, aby wytłumaczyć swoje nagłe wzbogacenie się, rozpowiada, że dostał ogromny spadek i wygrał na loterii. Jednak ludzie, którzy doszli do swych majątków często podejrzanymi metodami, uważają Pana Misia za złodzieja i bandytę. Dopiero prawdziwe spekulacje finansowe Misia przynoszą mu szacunek „wielkiego świata”.

Autorem adaptacji jest Zofia Orszulska, słuchowisko wyreżyserowała Rena Tomaszewska, a za realizację odpowiedzialna była Halina Machay. Premiera odbyła się 14 października 1954 roku.

Aktorzy występujący w słuchowisku:
Józef Wasilewski (Głos)
Kazimierz Rudzki (Narrator)
Stanisława Perzanowska (Dama 1)
Wiesław Michnikowski (Miś)
Wanda Łuczycka (Sklepikarka)
Stefania Jarkowska (Dama 2)
Jadwiga Jaraczowa (Dama 3)
Władysław Grabowski (Koń)
Tadeusz Fijewski (Staruch)
Edmund Fidler (Starszy pan)
Edward Dziewoński (Młodzieniec)
Henryk Borowski (Dozorca)
Hanka Bielicka (Dama)

Ponadto w audycji gościem Jana Bończy-Szabłowskiego będzie Mateusz Michnikowski – aktor Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, wnuk Wiesława Michnikowskiego. A w związku z 400. setną rocznicą urodzin Moliera porozmawiamy też z reżyserem sztuki „Moliere, czyli zmowa świętoszków” Maciejem Wojtyszko.

Zapraszamy w sobotę o 20:05!

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone