SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Awaryjne lądowanie samolotu do Warszawy. Dym z tyłu maszyny

zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Samolot linii Enter Air lecący z Mombasy w Kenii do Warszawy w nocy z piątku na sobotę lądował awaryjnie w stolicy Etiopii – Addis Abebie. Powodem decyzji były błędne wskazania na jednym z silników w czasie lotu. Według relacji pasażerów, do których dotarło Radio dla Ciebie, jeszcze przed startem z tyłu maszyny pojawił się dym.

Samolot B-737 800 linii Enter Air ze 167 pasażerami na pokładzie z powodu błędnych wskazań na jednym z silników w czasie lotu z Mombasy do Warszawy musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii – poinformowała linia. Przewoźnik zaznaczył, że sprawdzane są dokładne przyczyny problemu, ale komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona.

Ponieważ nie wiemy jeszcze jaka była przyczyna i czy samolot jest sprawny do lotu, po pasażerów wysyłamy z Polski drugi samolot – podkreślił Enter Air.

Linia poinformowała też, że jeszcze na lotnisku w Mombasie, przed wylotem maszyny miał miejsce osobny przypadek, którego przyczyną było pojawienie się dymu w bagażniku. Dym pochodził najprawdopodobniej z jednego z bagaży – zaznaczył Enter Air.

Wizy dla pasażerów

„Polski konsul działa, aby pasażerowie samolotu linii Enter Air, który z przyczyn technicznych wylądował w stolicy Etiopii Addis Adebie, dostali wizy i mogli czekać na drugi samolot w hotelu” – napisał dziś rano na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.

W sobotę wczesnym popołudniem MSZ wydało komunikat, w którym zapewniło, że pasażerowie są bezpieczni. „Wszyscy obywatele RP, znajdujący się na pokładzie samolotu lecącego z Mombasy do Warszawy, który wylądował awaryjnie nad ranem na lotnisku w Addis Abebie, są bezpieczni, a ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – czytamy.

„Ludzie byli przerażeni”

Udało nam się dotrzeć do relacji uczestników lotu z Kenii do Polski. Jak mówią pasażerowie, jeszcze przed wylotem z Mombasy z tyłu samolotu pojawił się dym. Musieli oni opuścić maszynę i poczekać trzy godziny na usunięcie awarii. Po tym czasie odlecieli. W rozmowie z RDC na Twitterze Patryk Gorgol pisze: „Czekamy na lotnisku, odwiedził nas pan z ambasady i pani konsul. Na razie nie dostaliśmy jedzenia i picia, ale podobno część osób otrzymało wodę. Kapitan przed wylotem zapewniał, że samolot jest w 100 procentach sprawny a później usłyszeliśmy, że straciliśmy jeden silnik. Ludzie byli przerażeni”.

Enter Air jest największą prywatną linią lotniczą działającą w Polsce. Linia przewiozła w Polsce w 2019 roku 2,5 mln pasażerów. Grupa realizuje połączenia dla polskich i zagranicznych biur podróży latając w ponad 30 krajach. Flota spółki składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 i dwóch Boeingów 737 MAX 8. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.

Czytaj też:

Loty już nie z Warszawy a z Radomia? Przewoźnicy i pasażerowie przeciwni

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone