SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Miasto i rząd wydadzą na awarię „Czajki” co najmniej 80 mln zł

Rurociąg zastępczy, Warszawa/fot. PAP/Radek Pietruszka

80 milionów złotych – co najmniej tyle będzie kosztować awaria kolektorów w oczyszczalni „Czajka” w Warszawie – ustalił reporter Radia dla Ciebie. Większość kosztów poniesie rząd.

Na całą kwotę składa się przede wszystkim budowa tymczasowego rurociągu przez Wisłę. Kosztował aż 41 mln złotych, a zapłacił za niego rząd. Wody Polskie tłumaczyły tak dużą kwotę, przede wszystkim działaniem pod presją czasu. Nie było więc możliwości znalezienia tańszych rozwiązań.

Do sumy wydanej już przez rząd dojdą jeszcze ponad 2 mln złotych, bowiem codzienne utrzymanie tymczasowej instalacji kosztuje 50 tysięcy. Rurociąg będzie potrzebny do połowy listopada, czyli do momentu w którym miasto powinno zakończyć naprawę stałych kolektorów.

Ta naprawa to jest już koszt po stronie władz Warszawy. W 100 procentach ponosi go Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W środę podpisano umowę z wykonawcą, naprawa będzie kosztować ponad 28 mln złotych. Kolejne osiem MPWiK wydało już na projekt i prace rozbiórkowe.

Wszystkie podane sumy są kwotami brutto. MPWiK oficjalnie informuje jednak o kwotach netto. Spółka może bowiem odzyskać później podatek w rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Jednak naprawa, a nie nowa instalacja

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, miasto zdecydowało o wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane do połowy listopada. Ponadto pod dnem Wisły ma być wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki, która ma służyć jako rozwiązanie awaryjne.

„W dniu 2 października br. w siedzibie MPWiK podpisano umowę z Inżynierią Rzeszów S.A. na odtworzenie układu przesyłającego ścieki do Zakładu Czajka. Mając świadomość, jak ważne jest przywrócenie przesyłu ścieków rurociągami pod Wisłą dla mieszkańców Warszawy oraz środowiska naturalnego, Spółka w wykonaniu obowiązków informuje, że podpisała umowę na roboty budowlane dotyczące naprawy układu przesyłowego ścieków. Roboty będą prowadzone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu” – poinformowało w środowym komunikacie MPWiK.

Spółka podała, że w ramach umowy wykonawca zamontuje nowe stalowe rury o długości około 100 m każda, a także wykona inne prace odtworzeniowe i remontowe, w tym próby szczelności rurociągów przed ich rozruchem.

Czytaj więcej: MPWiK podpisało umowę na naprawę rurociągu do „Czajki”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone