SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Reportaż Piotra Łosia „Filiżanka pani Czekierskiej” już dziś w RDC!

Filiżanka, jedna z dwóch, będąca przed wojną własnością rodziny Czekierskich, a przechowana i uratowana przez rodzinę Jasielskich; fot. P. Łoś/RDC

Piękna pamiątka rodzinna uratowana z wojennej pożogi – ten niemy świadek dziejów dwóch polskich rodzin z Kresów jest bohaterem reportażu „Filiżanka pani Czekierskiej” dziennikarza Radia dla Ciebie Piotra Łosia. Premiera na naszej antenie we wtorek o godzinie 16:05.

Latem 2021 roku w Poznaniu spotkały się dwie rodziny, których losy pod koniec XIX wieku połączyła prawdziwa przyjaźń. Nasz redakcyjny kolega Piotr Łoś spotkał się z potomkami rodzin Jasielskich i Czekierskich, którzy opowiedzieli nie tylko o burzliwych czasach, w jakich przyszło żyć im przodkom, lecz także o filiżankach, które były świadkami historii rodzącej się i walczącej Polski.

Bohaterami reportażu są – poza jedyną ocalałą filiżanką – Czesław Czekierski (1892-1978) i jego żona, śpiewaczka operowa Wanda Cholewo-Czekierska (1899-1947) oraz Jan M. Jasielski (1894-1964) i Kamilla (Kama) z Niemców Jasielska (1897-1987).

A o ich życiu w tych burzliwych czasach opowiadali: Estela z Czekierskich Radwańska, nestorka rodziny, córka Wandy i Czesława Czekierskich, Maria z Harajdów Jaworska, wnuczka Kamili (Kamy) i Jana Jasielskich, zmarły już po nagraniu reportażu – śp. Jan Harajda, wnuk Janostwa Jasielskich oraz Witold Radwański, syn Esteli, wnuk Czesławostwa Czekierskich.

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone