SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ataki rakietowe na Kijów. Jeden cywil zginął, pięciu zostało rannych

Wojna w Ukrainie i ataki rakietowe na Kijów/fot. Roman Pilipey/PAP/EPA

Co najmniej jeden cywili zginął, a pięciu zostało rannych w ataku rakietowym na Kijów. W obwodzie charkowskim po rosyjskich ostrzałach zginął jeden cywil, a w Sarnach w obwodzie rówieńskim siedmiu. Dziś do wybuchów doszło również w Czerkasach w centralnej części kraju. Dziś 123. dzień wojny w Ukrainie.

Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Kijowie.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko oznajmił, że ofiarą śmiertelną jest mężczyzna. Wcześniej uratowano jego 8-letnią córkę, która obecnie przebywa w szpitalu. Jak dodał, matka dziewczynki jest obywatelką Rosji i także odniosła obrażenia. Już została wydobyta spod gruzów i jest pod opieką lekarzy.

Szef służb ratunkowych Serhij Kruk, cytowany przez Suspilne, poinformował, że na miejscu pracuje 80 ratowników przy wsparciu 20 sztuk sprzętu.

Według szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrija Jermaka rakiety trafiły nie tylko w budynek mieszkalny, ale również w przedszkole.

Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet. Według spółki Energoatom jedna z nich przeleciała na krytycznie niskiej wysokości nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową.

O zestrzeleniu jednej z rakiet przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej powiadomił szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

Ostrzał w obwodzie obwodzie charkowskim

Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

„W sumie w ciągu doby w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie siedem osób zostało rannych i hospitalizowanych w placówkach medycznych: trzy osoby w Charkowie, cztery osoby w rejonie iziumskim. Niestety zginęła 79-letnia kobieta w rejonie bohorodicznym” – napisał Syniehubow.

Jak podkreślił, w nocy z soboty na niedzielę siły rosyjskie ponownie ostrzelały dzielnice mieszkalne Charkowa, przy czym celem ataku była wyłącznie infrastruktura cywilna. Zapaliły się balkony w budynkach wielopiętrowych, samochody i garaże.

Syniehubow podkreślił, że najbardziej zacięte walki w obwodzie trwają na kierunku iziumskim, gdzie wojsko rosyjskie usiłuje utrzymać zajęte dotąd tereny.

Siedmiu zabitych w ostrzale w Sarnach

Liczba osób zabitych w rosyjskim ostrzale rakietowym w Sarnach w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, wzrosła do czterech – poinformował w niedzielę szef obwodu Witalij Kowal. Wcześniej informowano o trzech zabitych.

„Pod gruzami znaleziono ciało jeszcze jednego zabitego. Liczba osób wczorajszego ataku rakietowego na obiekty cywilne wzrosła tym samym do czterech. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 51 lat” – napisał Kowal na komunikatorze Telegram.

Dodał, że dwie inne osoby ranne są w stanie ciężkim. Akcja ratownicza została zakończona.

Wieczorem w sobotę szef regionu poinformował, że atak rakietowy na Sarny nastąpił prawdopodobnie z terytorium Białorusi. Agencja Interfax-Ukraina podała, że rosyjskie pociski spadły również w Kowlu, w sąsiednim obwodzie wołyńskim.

Obwód rówieński leży ponad 300 km na zachód od Kijowa. W tym regionie w trakcie inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego, nie było działań bojowych.

Wybuchy w Czerkasach

Do wybuchów doszło w niedzielę w Czerkasach w centralnej części Ukrainy – poinformowały władze obwodu czerkaskiego na Telegramie.

„W Czerkasach słychać wybuchy” – napisał przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

Informacje tę potwierdził szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec. „Mamy dwa wybuchy w okolicy Czerkasów” – napisał.

Obaj przedstawiciele władz zaapelowali, by nie zamieszczać zdjęć ani nagrań przedstawiających skutki wybuchów, jak również nie ujawniać lokalizacji.

Czytaj też:

Rosjanie wystrzelili rano dziesiątki rakiet w ukraińskie terytorium

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone