SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Atak terrorystyczny w centrum Londynu. „W Europie mamy już regularną wojnę”

fot. Pexels

Cztery osoby – w tym policjant i napastnik – zginęły, a 29 jest w szpitalach po środowym zamachu w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie. Siedem osób jest w stanie krytycznym. Brytyjska premier Theresa May poinformowała w czwartek, że wśród poszkodowanych jest jedna osoba z Polski. – W Europie mamy już regularną wojnę – komentował w RDC Jacek Ozdoba (PR Zjednoczona Prawica). Jak ocenił Zbigniew Gryglas (.Nowoczesna), walka z terroryzmem „nie jest prosta”.

Według doniesień brytyjskich mediów, doszło do co najmniej dwóch incydentów: na Moście Westminsterskim prowadzącym przez Tamizę do parlamentu oraz w pobliżu jednej z bram do gmachu. Policja poinformowała, że wśród ofiar śmiertelnych jest jeden funkcjonariusz oraz napastnik.

Sprawca kierujący szarym hyundai’em przejechał przechodniów na chodniku Mostu Westminsterskiego, zanim uderzył w ogrodzenie parlamentu. Fotoreporter Reutersa poinformował, że widział tam kilkanaście poszkodowanych osób. Londyńskie służby ratunkowe podały, że udzieliły pomocy co najmniej dziesięciu pacjentom, którzy odnieśli rany na  moście. Z Tamizy wyłowiono żywą, ciężko ranną kobietę.

Przy jednej z bram parlamentu napastnik rzucił się z nożem na funkcjonariusza policji pilnującego gmachu, zanim został zastrzelony przez policjantów. Zaatakowany policjant zmarł. Według mediów napastnik to mężczyzna o wyglądzie azjatyckim ok. 40 paru lat, który miał przy sobie nóż z ponad 20- centymetrowym ostrzem. Według dziennikarza BBC, który powołuje się na doniesienia świadków ataku, w zdarzeniu mogło  brać udział dwóch napastników. Naoczni świadkowie mówili o „białym, łysym mężczyźnie” oraz „czarnoskórym mężczyźnie z kozią bródką”. Możliwe jest – podaje BBC – że obaj mężczyźni byli w samochodzie, który staranował ludzi na Moście Westminsterskim.

Gdy tylko rozległy się strzały, zawieszone zostały obrady Izby Gmin. Najpierw zarządzono blokadę budynku, ale potem jego całkowitą ewakuację. W pierwszej kolejności ewakuowano galerię dla publiczności; posłowie mieli być wyprowadzani w ostatniej kolejności, w grupach po 20 osób.

W związku z tymi wydarzeniami ambasada RP w Wielkiej Brytanii zaapelowała o zachowanie ostrożności oraz poinformowała, że konsul RP w Londynie monitoruje sytuację i sprawdza, czy w środowym ataku nie ucierpieli Polacy. „W związku z ewakuacją okolic Parlamentu w Londynie apelujemy o zachowanie dodatkowej ostrożności oraz stosowanie się do zaleceń policji” – napisano na Twitterze placówki.

Sytuacja w Europie się nie zmienia. Ta plaga strasznych ataków, robionych w wyjątkowo bestialski sposób, musi być w jakiś sposób zatrzymana – skomentował w RDC Michał Jach (PiS). Jak ocenił, Unia Europejska nie podejmuje żadnych działań, nie ma żadnej koncepcji ani pomysłu na rozwiązanie problemu terroryzmu. – Polityczna poprawność jest tak wszechogarniająca i tak mieszająca w głowach polityków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Europie, że pozbawia ich logicznego myślenia – przekonywał Jach. – Do Europy przybyły już pewnie miliony imigrantów islamskich, a większość najważniejszych polityków udaje, że nic się nie dzieje – mówił w audycji. W jego ocenie, nazwanie przez angielską policję ataku „incydentem” jest „stosowaniem pokrętnego słownictwa”.

„Fala rubli dla nacjonalistycznych partii”

Rzeczywiście może to jest ta angielska sztuka dobierania słów, że nazwano to incydentem. Ale ponownie mamy do czynienia z terrorystą, który raptem ma samochód i raptem ma nóż w kieszeni, czyli dwie rzeczy, które przeciętny Europejczyk może mieć, więc trudno mówić o spektakularnym i planowanym ataku terrorystycznym – komentował z kolei Jarosław Urbaniak (PO). – Odwołałbym się raczej do holenderskich wyborów. Komentarze tych „poprawnych politycznie” polityków były wyraźne – że po wyborach w Holandii, przegranych przez populistów, popłynie ogromny strumień rubli do nacjonalistycznych partii w całej Europie i zacznie się fala terroryzmu – alarmował gość audycji.

„Regularna wojna”

Jacek Ozdoba (PR Zjednoczona Prawica) ocenił, że ze strony brytyjskiej policji mamy do czynienia z manipulacją, żeby nie wywołać paniki. – To żaden incydent. Tu mamy po raz kolejny zamach, te same metody, zamachowiec jest tej samej religii. W Europie mamy już regularną wojnę – komentował. – Otwartością ramion i socjalizmem nie wygramy z terrorystami – dodał.

Inny świat

Świat nie będzie już taki sam, jaki znamy sprzed kilku czy kilkunastu lat – uważa Zbigniew Gryglas (.Nowoczesna). – Te tragiczne wydarzenia, które mają miejsce, o tym nam przypominają. Walka z tym zjawiskiem nie jest prosta – ocenił gość RDC, bo – jak wyjaśniał – metody stosowane przez terrorystów zmieniają się i dostosowują do metod działania służb. – Przyczyn tego zjawiska jest wiele i to nie jest wyłącznie kwestia imigracji – przekonywał polityk.

„Bruksela tworzy problemy”

Powstrzymałbym się od jakichś jednoznacznych ocen, bo za mało wiemy o tym incydencie – powiedział Jacek Wilk (Kukiz’15). – Na pierwszy rzut oka to wgląda na szaleńczy atak – dodał. W jego ocenie, zagrożenie terrorystyczne było głównym powodem Brexitu. – Brytyjczycy uznali, że Unia sobie nie radzi z problemami związanymi z imigracją i wolą mieć rząd, który będzie rozwiązywał problemy, a nie Brukselę, która te problemy tworzy – mówił poseł.

Samotne wilki

Londyn to jedno z najbardziej polskich miast poza granicami Polski – przypomniał Tomasz Jędrzejczak (PSL) i ocenił, że dlatego ta tragedia „jest dla nas tym bardziej ujmująca”. – Takiego zamachu trudno uniknąć. Największym problemem są samotne wilki, którzy wracają do swoich krajów z szeregów ISIS – komentował.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone