SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

ASF na Mazowszu. Jest decyzja o wybiciu 21 świń w pow. sokołowskim

Świnie/fot. Pixabay

Dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń na Mazowszu od początku roku w gospodarstwie rolnym. Martwe, zakażone wirusem zwierz znaleziono w gminie Jabłonna Lacka. W związku z tym, powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o prewencyjnym wybiciu 21 świń w powiecie sokołowskim.

W stadzie były 22 świnie, wszystkie zostały wybite i zutylizowane. To nie wszystko – mówi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak. – Gospodarstwo zostało pozbawione materiałów, które mogły mieć kontakt z zakażonymi zwierzętami – chodziło o dezynfekcję, mycie, palenie siana – dodaje.

W związku ze stwierdzeniem obecności wirusa u jednej ze świń w gospodarstwie na terenie miejscowości Krzemień-Zagacie, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o prewencyjnym wybiciu 21 zwierząt w powiecie sokołowskim. – Na terenie okręgu zapowietrzonego mamy tylko trzy gospodarstwa, w których hodowane są świnie. Zdecydowałam o ich wybiciu (…) Jednocześnie zintensyfikowaliśmy kontrole w pozostałych gospodarstwach – tłumaczy Anna Boczoń-Borkowska.

Na terenie powiatu sokołowskiego trwa akcja przeszukiwania lasów i pól w celu znalezienia martwych dzików zarażonych ASF. Jak twierdzi Paweł Jakubczak, jest ich bardzo wiele. Inspektorzy apelują do rolników o stosowanie zasad bioasekuracji.

Czytaj też:

90 proc. dzików znalezionych w pow. ciechanowskim z ASF

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone