SŁUCHAJ ONLINE
MENU

ARiMR wypłaciła 280 mln zł poszkodowanym przez suszę

fot. Pixabay

280 milionów złotych wypłaciła do czwartku rolnikom poszkodowanych przez suszę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Do Agencji wpłynęło 129 tysięcy wniosków o pomoc – poinformowało biuro prasowe ARiMR.

Wnioski o pomoc w związku ze stratami spowodowanymi przez klęski żywiołowe można składać od 3 października – do końca tego miesiąca. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował w czwartek na spotkaniu w Działyniu, że termin składania wniosków może być przedłużony o dwa tygodnie lub miesiąc. W ubiegłym roku termin dostarczenia wniosków suszowych przesuwany był trzykrotnie.

Prawie 300 tys. poszkodowanych 

Według danych resortu rolnictwa na 16 października, protokołów nie przekazały jeszcze 954 komisje szacujące straty, pracę zakończyło 831 komisji. Poszkodowanych jest 276 tys. gospodarstw, a straty odnotowano na powierzchni 4 mln 459 tys. ha, w tym na ponad 3 mln ha straty są większe niż 70 proc.

Na pomoc suszową rząd na razie przeznaczył 500 mln zł, ale jak deklaruje minister Ardanowski, pula środków na ten cel, w razie potrzeby, zostanie zwiększona. W ubiegłym roku na ten cel rząd przeznaczył łącznie 2,2 mld zł. Agencja wypłaca pomoc na podstawie protokołów. Stawka rekompensaty jest zróżnicowana w zależności od wielkości strat. Najwięcej – 1000 zł na hektar może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70 proc. danej uprawy i posiadał polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone