SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Arcydzieło Caravaggia w Zamku Królewskim w Warszawie

fot. PAP/Tomasz Gzell

Dynamiczny, ekspresyjny, wciągający – tak kuratorka Zamku Królewskiego Zuzanna Potocka mówiła w „Poranku RDC” o obrazie, który od niedawna możemy podziwiać w Warszawie. Chodzi o „Chłopca ugryzionego przez Jaszczurkę” pędzla włoskiego mistrza Caravaggia.

Jest niesamowicie ekspresyjny, bardzo dramatyczny mimo tego, że pokazuje scenę zwyczajną, ale można się w nim doszukać bardzo wielu różnych znaczeń i z całą pewnością robi niesamowite wrażenie – zauważyła kuratorka.

Obraz ma przedstawiać pięć zmysłów. – Smak, czyli owoce, węch – kwiaty, dotyk – jaszczurka, słuch to ten okrzyk, który praktycznie słychać, gdy patrzymy na ten obraz i wzrok, który wciągał widzów w obraz. Caravaggio poszukiwał naturalizmu, pokazywał ludzi takich, jakimi są. Większość skandali związany z jego obrazami wynikała z tego, że pokazywał ludzi z brudnymi stopami i dłońmi, zmarszczonymi twarzami, co było w przypadku przedstawień religijnych niesamowicie szokujące – opowiadała Potocka.

W ramach wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie” można także podziwiać ponad czterdzieści płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. Arcydzieła pochodzą z kolekcji wybitnego historyka sztuki Roberta Longhiego.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających Zamek Królewski w Warszawie do 10 lutego 2022 roku. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń, w tym spotkań, wykładów oraz zajęć edukacyjnych. Zostanie również wydany naukowy katalog zawierający eseje i noty opracowane przez badaczy związanych z Fundacją Roberta Longhiego.

Posłuchaj:

Poranek RDC: „Caravaggio i inni mistrzowie” na Zamku Królewskim w Warszawie

Czytaj też:

Przez lata uznawany za zaginiony obraz Gottlieba odnalazł się w USA

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone