SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Paraliż stołecznej infolinii. Tysiące zgłoszeń dziennie z jednego numeru

Infolinia straży miejskiej zhakowana/fot. Straż Miejska Warszawa/Twitter

Ktoś sparaliżował pracę miejskiego systemu 19 115. To infolinia i aplikacja, dzięki których mieszkańcy Warszawy mogą np. zgłaszać sprawy wymagające interwencji służb.

Dostajemy z jednego numeru, dziennie po 2-3 tysiące zgłoszeń dotyczących źle zaparkowanego auta – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka ratusza. – Jest w mało prawdopodobne, żeby robiła to pojedyncza osoba. Jest to raczej działanie przy pomocy urządzenia zhakowanego prawdopodobnie i ewidentnie obliczone na sparaliżowanie może nie tyle samej straży miejskiej, co aplikacji 19 115 – tłumaczy.

Choć to właśnie strażnicy zajmują się interwencjami dotyczącymi nieprawidłowego parkowania. Każde takie zgłoszenie powinni zweryfikować. – Strażnicy nie są w stanie spośród nich wydobyć tych prawdziwych zgłoszeń od mieszkańców i to zajmuje niepotrzebnie bardzo dużo czasu – wyjaśnia.

Usuwanie awarii w toku

Miejscy informatycy pracują nad tym, by jak najszybciej rozwiązać problem. – Przygotowujemy nałożenie jakiegoś antyspamowego filtra na bramkę na 19 115. Mamy jednak pewien dylemat, bo chcemy, żeby ta aplikacja była maksymalnie dostępna, żeby nie było zbyt wielu utrudnień i weryfikacji – zaznacza Beuth-Lutyk.

Jeśli urzędnicy uznają, że to atak cyberprzestępcy, ratusz nie wyklucza zgłoszenia sprawy do odpowiednich służb. Od początku istnienia systemu – od 2013 roku – na 19 115 nadesłano ponad 4 mln spraw. Ponad połowa to prośby o interwencje.

Czytaj też: Pruszków. Pożar w Szpitalu Tworkowskim. Cztery osoby ranne. „Prawdopodobnie podpalenie” 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone