SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Aplikacja monitorująca stan powietrza w Płocku nagrodzona

fot. Pixabay

Aplikacja „Płockostan”, monitorująca zanieczyszczenia powietrza oraz utrudnienia komunikacyjne na terenie miasta, wygrała w tegorocznym City Coders Hackathon Płock, maratonie programistów, w którym wzięło udział 40 osób. W efekcie ponad 30 godzin ich pracy powstało 14 aplikacji.

Drugie miejsce w City Coders Hackathon Płock zajęła aplikacja prezentująca historię i zabytki miasta z wykorzystaniem technologii AR „Płock wczoraj i dziś”, natomiast miejsce trzecie wywalczył projekt „Smart park”, aplikacja informująca o wolnych miejscach parkingowych.

Będzie wdrażana

Urząd Miasta Płocka, będący głównym organizatorem maratonu programistów, podsumowując we wtorek efekty drugiej z kolei edycji tego wydarzenia, zapowiedział, że zwycięskie aplikacje czeka obecnie wdrożenie.

Jeszcze w lipcu odbędą się spotkania z autorami zwycięskich projektów. Nie jest wykluczone, że już po tych spotkaniach będziemy w stanie powiedzieć więcej, w jaki sposób i w jakim terminie aplikacje będą mogły być wdrożone – powiedział Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony City Coders Hackathon Płock były: mobilność, bezpieczeństwo i przedsiębiorczość. Prace oceniano m.in. pod względem innowacyjności, społecznej użyteczności i potencjału biznesowego, a także designu, funkcjonalności oraz łatwości wdrożenia. Celem konkursu było stworzenie aplikacji użytecznych na co dzień dla mieszkańców Płocka i turystów, odwiedzających to miasto.

Mnogość funkcji

Ostatecznie, jak podał płocki Urząd Miasta, pierwsze miejsce w maratonie programistów zajął zespół studentów Politechniki Warszawskiej – Łukasz Skarżyński, Bartosz Barwikowski i Konrad Daroch, który przygotował aplikację „Płockostan”, przekazującą aktualne informacje o pojawieniu się w powietrzu substancji niebezpiecznych – jednym z jej elementów jest mapa, która pokazuje, w jaki sposób i w jakim kierunku zanieczyszczenia przemieszczają się pod wpływem wiatru.

Aplikacja ma więcej funkcji. Ostrzega np. o awariach i wypadkach, z powodu których nie ma na wybranych ulicach przejazdu lub o utrudnieniach w poruszaniu się po ulicach z powodu np. jakiejś imprezy. Pozwala również interweniować w sytuacjach kryzysowych, np. w razie wypadku drogowego. Zamiast telefonować do dyżurnego policji, czy straży pożarnej i tłumaczyć, co i gdzie się wydarzyło, wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać do dyżurnego – wyjaśnił płocki Urząd Miasta.

Potrzebne komponenty

Jak zastrzegł, zwycięska aplikacja wymaga jeszcze uzupełnienia – „aby funkcja ostrzegania przed złym stanem powietrza zaczęła działać samorząd musi kupić i zainstalować zestaw czujników”.

Współorganizatorem City Coders Hackathon Płock, który odbył się 16 i 17 czerwca, był CIFAL (Centre International de Formation des Autorites/Acteurs Locaux – Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe dla Władz/Podmiotów Lokalnych). Jest to powołany w 2004 r. w Płocku, jako pierwszy w Europie, afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone