SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Oczekujemy kontynuowania spotkań z ministrem”. Apel medyków

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Związki zawodowe lekarzy i pielęgniarek apelują do pracodawców w sprawie protestu. Chcą, żeby nie podpisywali oni z ministerstwem zdrowia żadnego porozumienia wbrew woli medyków. Dziś odbyła się konferencja prezesów samorządów zawodów medycznych w tej sprawie.

Protest medyków trwa od 11 września. – Nie kończymy swojej pracy – mówi Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. – Komitet będzie pracował dalej, tylko potrzebna mu ta druga strona. W związku z tym oczekujemy od ministra kontynuowania spotkań, chociażby po to, żeby komitet odniósł się do wersji przedstawionej przez ministra – informuje Małas.

Jest parę punktów porozumienia, które trzeba doprecyzować – dodaje Małas. – Normy zatrudnienia, bezpieczeństwo pacjenta czy system nieorzekania o winie. Mamy sporo bardzo ważnych zapisów i w związku z tym, nie możemy powiedzieć, że komitet i strona ministerialna wyczerpali temat – zauważa.

Zerwanie rozmów – porażka

Medycy oczekują od ministra zdrowia, aby nadal rozmawiał z komitetem i dyskutował nad propozycjami, które sam przedstawił. – Zerwanie rozmów z komitetem protestacyjnym w sprawie poprawy systemu ochrony zdrowia traktujemy jako porażkę – mówi Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Mam nadzieję, że zespół trójstronny zanim podpisze jakiekolwiek porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie poprawy polskiego systemu ochrony zdrowia, zapozna się z postulatami komitetu protestacyjnego – dodaje Matyja.

Niektóre z naszych próśb nadal nie zostały wysłuchane – zauważa. – Apelujemy o urealnienie wycen procedur medycznych, koordynację opieki zdrowotnej, właściwe policzenie rzeczywistych kosztów wykonywania świadczeń zdrowotnych – wylicza Matyja.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu przedstawi własny projekt porozumienia. Komitet obawia się, że minister zdrowia podpisze swoje porozumienie z medykami, którzy nie uczestniczą w proteście.

Czytaj też:

Protest medyków w Warszawie. Dziś decydujące rozmowy z samorządem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone