SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Anne-Sophie Mutter odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

fot. Marcin Białek/ Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane w dziedzinie kultury wręczył artystce wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzięli udział między innymi Elżbieta i Krzysztof Pendereccy oraz ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

To dla mnie ogromne wyróżnienie, które przepełnia mnie wielką wdzięcznością – powiedziała Anne-Sophie Mutter. – Od pierwszego koncertu, który zagrałam w Polsce jako niemiecka obywatelka, przepełniało mnie ogromne poczucie wstydu. I to niezależnie od ciepłego przyjęcia, na które zawsze mogłam liczyć ze strony wielbicieli muzyki w Polsce. Pragnę, by moje koncerty przyczyniły się również do intensyfikowania procesu ozdrowienia i procesu pojednania – podkreśliła artystka.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że skrzypaczka jest przyjacielem Polski. Zaznaczył też, że artystka doskonale rozumie polsko-niemieckie relacje. – Jej działalność właśnie na polu polsko-niemieckich relacji w kulturze, ale nie tylko, jest nie do przecenienia. To są w jakimś sensie zasługi większe niż wielu z nas, polityków, (…), to jest naprawdę zrozumienie dla polskich losów i dla szczególnej relacji polsko-niemieckiej – ocenił wicepremier.

Koncert w Filharmonii Narodowej

Wieczorem (godz. 19.30) Anne-Sophie Mutter wystąpi na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Solistce będzie towarzyszyć Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Anne-Sophie Mutter wykonuje utwory kompozytorów reprezentujących różne epoki, jednak największą popularność i uznanie przyniosły jej wykonania muzyki współczesnej. Komponowali dla niej między innymi Sebastian Currier, Sofia Gubaidulina, Norbert Moret, Wolfgang Rihm i John Williams. Witold Lutosławski zadedykował jej „Łańcuch II” i orkiestrową wersję „Partity”. Ponadto napisał specjalnie dla niej kołysankę na skrzypce i fortepian zatytułowaną „Lullaby for Anne-Sophie”. Dla artystki tworzył też zaprzyjaźniony z nią od wielu lat Krzysztof Penderecki. Anna-Sophie Mutter jest czterokrotną laureatką nagród Grammy w kategorii muzyki poważnej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone