SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

fot. stawisko.pl

Chcemy przypominać, jak Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie pomagali żydom podczas II wojny światowej – mówiła w „Poranku RDC” Beata Izdebska-Zybała. Adiunkt z Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała o tym, jak Stawisko stało się miejscem schronienia dla warszawskiej inteligencji i żydów. Dziś mija 30 lat od dnia, kiedy małżeństwo zostało odznaczone medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Ta pomoc była prowadzona na naprawdę duża skalę – zaznaczyła Beata Izdebska-Zybała. – Do tej pory mówiło się, że pomoc Iwaszkiewiczów polegała na tym, że dawali chwilowe schronienie, załatwiali dokumenty fałszywe czy wspierali finansowo potrzebujących, dając żywność, dając ubrania, przekazując pieniądze. Ale dziś wiadomo, że Iwaszkiewiczowie przechowywali żydów i to nie tylko w domu, ale przede wszystkim w gospodarstwie – tłumaczyła.

Iwaszkiewicz pomagał wszystkim, którzy tylko się do niego zgłosili – dodała adiunkt. – Pomagał Szyfmanowi, pomagał Irenie Krzywickiej, próbował pomagać Aleksandrowi Mandałowi, którego znał, jego kuzynce Henryce Stefańskiej. Ale pomagali też tym ludziom ze środowiska sztuki, literatury albo sąsiadom, znajomym; tym, którzy po prostu tej pomocy potrzebowali – wyjaśniła.

Więcej o pomocy żydom udzielonej przez Annę i Jarosława Iwaszkiewiczów można przeczytać TUTAJ.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone