SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Andrzej Grabowski o „Spowiedzi chuligana”. „Należało mieć odwagę, aby to zrobić”

fot. Mohylek/CC BY-SA 3.0

– Rozumiałem te teksty, kiedy miałem 17 czy nawet 30 lat, ale co z tego? Rozumieć, a czuć to wielka różnica. Bagaż doświadczeń związany z moim życiem jest teraz dużo większy i wobec tego te słowa są bardziej wiarygodne – mówił o spektaklu „Spowiedź chuligana. Jesienin” Andrzej Grabowski.

3 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie odbyła się premiera monodramu Andrzeja Grabowskiego pt. „Spowiedź chuligana. Jesienin”, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl jest opowieścią o doświadczeniach, życiu i pracy zarówno poety – Jesienina, jak i znakomitego aktora – Andrzeja Grabowskiego.

„Spowiedź chuligana” to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był wielokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Jak powiedział w „Strefie kultury” Andrzej Grabowski, im bliżej było premiery, tym bardziej uświadamiał sobie, że „należało mieć odwagę, aby to zrobić„. – Okazuje się, że ludzie potrafią jeszcze przez godzinę słuchać poezji dość brutalnej, ale również niezmiernie lirycznej i refleksyjnej. To była największa obawa. Na razie moje doświadczenia po dwóch spektaklach są dobre – podkreślił.

Powrót po latach

Gość RDC wspomniał, iż zdarzyła się okazja związana z tym, że nie mógł brać udziału w spektaklu, który miał premierę w Och Teatrze. – Zrezygnowałem z niego i bardzo przepraszałem Krystynę Jandę. Ona powiedziała na to, że może coś jeszcze u niej zrobię. Odparłem, że mogę zrobić „Spowiedź chuligana” Jesienina. Od razu się zgodziła i od tego się zaczęło – zauważył Grabowski.

Andrzej Grabowski „Spowiedź chuligana”, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował w 1992 roku. Jak przyznał, było to niby to samo, ale ciężar gatunkowy tych wierszy był inny, kiedy mówił to człowiek, który miał wówczas 40 lat. – Rozumiałem te teksty, kiedy miałem 17 czy nawet 30 lat, ale co z tego? Rozumieć, a czuć to wielka różnica. Bagaż doświadczeń związany z moim życiem jest dużo większy i wobec tego te słowa są bardziej wiarygodne, kiedy mówi to facet taki jak ja – powiedział w „Strefie kultury” Andrzej Grabowski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone