SŁUCHAJ ONLINE
MENU

American Jewish Committee otwiera biuro w Warszawie

fot. Porter Novelli - www.porternovelli.com/Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Izraelczycy chcą intensywniej niż dotychczas promować swój kraj w Polsce. Biuro w Warszawie otwiera w poniedziałek wpływowa organizacja American Jewish Committee. Amerykańscy Żydzi chcą pokazywać wizerunek Izraela jako młodego, dynamicznego i zróżnicowanego społeczeństwa, które nie będzie kojarzyć się wyłącznie z Holokaustem i konfliktami zbrojnymi.

Organizacja będzie działać głównie z dyplomatami i organizować konferencje. Choć ma swoje korzenie w Ameryce, chce włączyć się w kampanię wizerunkową, którą od kilku lat prowadzą władze Izraela. Szefowa AJC w Europie Simone Rodan Benzaquen mówi Polskiemu Radiu, że organizacja chce pokazywać Izrael jako kraj młody, zróżnicowany i wysoko rozwinięty technologicznie. – Izrael jest bardzo dynamicznym krajem, jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, z bardzo młodym społeczeństwem, z mnóstwem start-upów – mówi Benzaquen.

Główna siedziba w Europie Środkowo-Wschodniej

Warszawskie biuro będzie jednocześnie główną siedzibą organizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. – Wybraliśmy Polskę po pierwsze dlatego, że zajmuje centralne miejsce na mapie regionu. Rozmiar kraju, jego siła, rozwinięte życie społeczności żydowskiego, które jest częścią Polski, a także to, że większość Amerykańskich Żydów ma swoje korzenie właśnie w Polsce – także odegrało rolę – dodaje Simone Rodan Benzaquen.

Organizacja podkreśla, że wspólne korzenie i historia czasów Holokaustu i II wojny światowej są ważną częścią polsko-izraelskich stosunków. Jednak jak mówią przedstawiciele AJC, chodzi o to, by nie zamykać się wyłącznie na historii i polityce.

American Jewish Committee to jedna z najstarszych na świecie żydowskich organizacji lobbingowych. Powstała w 1906 roku na wieść o pogromach Żydów w Rosji. Swoją główną siedzibę ma w Nowym Jorku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone